Սահմանադրական փոփոխություններին «Ոչ» ասողներն ազդում են երկրի քաղաքական կայունացման վրա։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին, ՀՀԿ ԳՄ նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը։
Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ տարածաշրջանի եւ աշխարհի այն երկրները, որոնք իրենց կառավարման հիմք ընդունել են կիսանախագահական քաղաքական համակարգը, ավարտել են կամ գունավոր հեղափոխություններով, կամ էլ այնպիսի իշխանություններ ձեւավորելով, որն այլեւս այլընտրանք չունի:
«Հայաստանը չպետք է գնա այդ ճանապարհով, դրա համար էլ դրա համար էլ նախաձեռնվել են սահմանադրական փոփոխությունները»,- ասաց նա:

YEREVAN. - Those who say “No” to the constitutional reforms in Armenia, influence the political stability of the country, Minister-Chief of Armenian Government Staff Davit Harutyunyan said today before the Executive body session of Armenia’s ruling Republican Party of Armenia.
According to him, the countries of the region and the world, whose governance is based on semi-open political system, ended up with colored revolutions or formed authorities which have no other alternative.
“Armenia shoudn’t take that course. The constitutional amendments were initiated for this very purpose,” Harutyunyan said.
Referendum on constitutional amendments will be held in Armenia on December 6. Under the new Constitution, the country will shift to the parliamentary form of governance.