Տրանսպորտազբոսաշրջության ոլորտը երկուշաբթի բորսային առք ու վաճառքի արդյունքում մոտ 3 մլրդ դոլարի կորուստ է արձանագրել, տեղեկացնում է  Gazeta-ն` վկայակոչելով Reuters-ին:
Ամբողջ աշխարհով մեկ հյուրանոցներ ունեցող ֆրանսիական զբոսաշրջային Accor ընկերության բաժնետոմսերը STOXX 60 Travel & Leisure index հարթակում առք ու վաճառքի  ընթացքում ընկել են 5,1 տոկոսով, իսկ Air France ավիափոխադրող ընկերության բաժնետոմսերը` 6,5 տոկոսով:
Գործակալությունն իր կորուստների ընդհանուր ծավալը գնահատում է  2,79 մլրդ դոլարի մակարդակում, մինչդեռ Eurostar-ի եւ Փարիզի օդանավակայանների, մասնավորապես  Շառլ դը Գոլ եւ Օռլի օդանավակայանների բաժնետոմսերի արժեքն ընկել է ավելի քան  4 տոկոսով:
Շքեղության իրեր արտադրող ապրանքանիշները եւս ճնշման տակ են հայտնվել.  Hermes-ի, LVMH-ի եւ Kering-ի բաժնետոմսերի արժեքն ընկել է ավելի քան 1 տոկոսով:
«Շքեղության իրերի առումով Փարիզն աշխարհի ամենակարեւոր վայրերից մեկն է: Այս ամենը հատկապես բացասաբար է անդրադառնում շոփինգի վրա, որի հետ Սուրբ ծննդի եւ Նոր տարվա նախօրեին մեծ հույսեր են կապում մանրածախ վաճառքով զբաղվող ընկերությունները»,-նշում է Roche Brune Asset Management-ի փորձագետ Գրեգորի Լավեռնեն:
Վերլուծաբանները վստահ են, որ Փարիզի վրա ահաբեկչական հարձակումը երկարաժամկետ բացասական հետեւանքներ կունենա ինչպես զբոսաշրջության, այնպես էլ մանրածախ առեւտրի վրա, սակայն դա նոր հնարավորություններ է բացում համացանցային առեւտրի համար:

Почти $3 млрд потеряла транспортно-туристическая отрасль в ходе торгов в понедельник, сообщает Gazeta со ссылкой на Reuters.
Акции в французской туристической компании Accor, которая владеет отелями по всему миру, в ходе торгов на площадке STOXX 60 Travel & Leisure index упали на 5,1%, акции авиаперевозчика Air France рухнули на 6,5%.
Общий объем потерь оценивается агентством на уровне $2,79 млрд, так, акции Eurostar, а также парижских аэропортов, в частности, Шарль де Голь и Орли, упали более чем на 4%.
При этом люксовые бренды также оказались под давлением: ценны бумаги Hermes, LVMH и Kering упали более чем на 1%.
«Париж одно из наиболее важных мест в мире если говорить о люксовых брендах. Особенно это негативно сказывается на шопинге, на который в преддверии Рождества и Нового года очень расчитывают ритейлеры», — отмечает эксперт Roche Brune Asset Management Грегори Лаверне.
Аналитики уверены, что террористическая атака на Париж приведет к долгосрочным негативным последствиям, как для туризма, так и для ритейла, однако это открывает новые возможности для интернет-ритейлеров.