Ռուսաստանի բանկային ոլորտը «լայնածավալ ճգնաժամ» է ապրում, սակայն շուկայում իրավիճակը, ծանր լինելով հանդերձ, վերահսկելի է, լրագրողներին հայտնել է Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը:
«Այն, ինչ այժմ տեսնում ենք, լայնածավալ բանկային ճգնաժամ է: Մենք տեսնում ենք բանկային սեկտորի զրոյական եկամուտը, հսկայական պահուստների ձեւավորում, ԿԲ-ն ստիպված է բանկային սեկտորը մաքրել այն բանկերից, որոնք բանկ չեն իրականում: Ընդհանուր առմամբ բանկային սեկտորում իրավիճակը շատ բարդ է, բայց արդեն վերահսկելի է»,-պարզաբանել է Գրեֆը:
Նրա խոսքով, ներկայիս ճգնաժամն ամենաերկարատեւը եղավ վերջին 20 տարվա ընթացքում, իսկ վատթարագույն հետեւանքներից հնարավոր եղավ խուսափել սոսկ 2008-2009-երի ճգնաժամի փորձի եւ պետության ժամանակին միջամտության շնորհիվ:
Նա հավելել է, որ բանկային տուրքերի մաքրումը դեռեւս մի քանի տարի կտեւի եւ լուրջ փորձություն կլինի բանկերի համար, տեղեկացնում է RBK-ն:
Գրեֆը նշել է, որ 2016-ին Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն կշարունակի նվազել, իսկ նավթի գինը կպահպանվի մեկ բարելի դիմաց 50 դոլարից բարձր նիշի սահմաններում:

Банковский сектор России переживает «масштабный кризис», однако ситуация на рынке, хотя и тяжелая, но контролируемая, заявил журналистам глава Сбербанка Герман Греф.
«Все что мы сейчас видим это масштабный банковский кризис. Мы видим нулевую прибыль банковского сектора, громадное формирование резервов, ЦБ приходится очищать банковский сектор от банков, которые таковыми не являются. В целом ситуация очень тяжелая в банковом секторе, но уже контролируемая», — пояснил Греф.
По его словам, нынешний кризис оказался самым затяжным за последние 20 лет, а худших последствий удалось избежать лишь благодаря опыту кризиса 2008-2009 годов и своевременного вмешательства государства.
Он добавил, что процесс очистки банковского сбора продлится еще несколько лет и это будет серьезным испытанием для банков, сообщает РБК.
Греф отметил, что в 2016 году ВВП России продолжит снижаться, а цена на нефть будет удерживаться выше отметки $50 за баррель.