Ֆրանսիայի իշխանությունները տեղեկություններ են ունեցել Փարիզի ահաբեկչությունների հեղինակների առնվազն 3-ի մասին, սակայն անգործության են մատնվել եւ անտեսել են պոտենցիալ վտանգի մասին տեղեկությունները, գրում է The Guardian-ը։
Ֆրանսիայի հատուկ ծառայություններն ամեն օր բախվում են կասկածյալների մեծ թվի եւ դրան հակադրվող փոքրաքանակ աշխատակիցների խնդրի հետ։ Ֆրանսիայի ոստիկանությունում աշխատում է 500-600 իրավապահ։ Սակայն հատուկ մարմիններում կա 11 հազար մարդ, որոնք զբաղվում են ազգային անվտանգության ապահովման խնդրով։
Հոդվածում նշվում է, որ մեկ կասկածյալի հետեւելու համար մարմինները պետք է գործի դնեն 30-40 աշխատակից։ Այսպիսով՝ նրան պետք է մշտապես որոշեն, թե որ կասկածյալի վերահսկողությունն ավելի առաջնային պետք է լինի։
Ներկայումս Ֆրանսիայի հատուկ ծառայությունները ճնշման տակ են այն պատճառով, որ չկարողացան կանխել Charlie Hebdo-ի ահաբեկչությունը եւ Փարիզի ահաբեկչությունների շարքը։ Հասարակությունում բարձրանում է հարցը, թե ինչ թերացումներ կան հատուկ ծառայություններում, սակայն Ֆրանսիայի կառավարությունն արդեն մի շարք նոր օրենքներ է առաջարկել, որոնցով անվտանգության ավելի խիստ միջոցներ են ապահովվելու։
Հաղորդվում է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները տեղյակ են եղել առնվազն 3 ահաբեկչի արմատական անցյալի մասին, հատուկ ծառայությունները հայտարարում են, թե ահաբեկիչների մասին բավականաչափ տեղեկություն չունեն։ Հոդվածագիրը նշում է, սակայն, որ ֆրանսիական հատուկ ծառայությունների տապալումը պայմանավորված է ոչ թե տեղեկությունների բացակայությամբ, այլ նրանց անգործությամբ։ Առնվազն 3 ահաբեկչի նկատմամբ կարելի էր հսկողություն իրականացնել, գրում է հեղինակը, փոխանցում է Gazeta-ն։
Ի թիվս այլ պատճառների՝ The Guardian-ի սյունակագիրն առանձնացնում է նաեւ Ֆրանսիայի եւ եվրոպական այլ երկրների հատուկ ծառայությունների միջեւ սերտ համագործակցության բացակայությունը եւ գաղտնի տեղեկությունները հայտնելու ցանկության բացակայությունը։

Власти Франции обладали информацией по крайней мере о трех участниках парижских терактов, но проявили бездействие и проигнорировали сообщения о потенциальной опасности, пишет Gazeta со ссылкой на The Guardian.
Французские спецслужбы ежедневно сталкиваются с проблемой, заключающейся в разрыве между большим числом подозреваемых и малым числом сотрудников. В состав французской полиции входит всего около 500-600 работников. Однако в специальных органах работает около 11 тыс. человек, которые занимаются вопросами национальной безопасности.
Отмечается, что для того, чтобы установить слежку за одним подозреваемым, органы должны ежедневно задействовать от 30 до 40 сотрудников. Таким образом, им всегда необходимо решать, контроль над каким из потенциальных преступников является более приоритетным.
В настоящий момент французские спецслужбы находятся под большим давлением после того, как не смогли предотвратить расстрел редакции Charlie Hebdo и серию парижских терактов. В обществе неизбежно поднимается вопрос о том, какими недостатками обладают спецслужбы, но французское правительство уже предложило ряд новых законов о введении более жестких мер безопасности.
Сообщается, что, несмотря на то, что представители правоохранительных органов знали об экстремистском прошлом по крайней мере трех боевиков, спецслужбы аргументировали возникающие проблемы недостатком необходимой информации о террористах. Однако автор статьи подчеркивает, что провал французских спецслужб связан вовсе не с отсутствием необходимых данных, а с их бездействием. Он добавляет, что за тремя экстремистами можно было установить слежку.
Среди других причин произошедшего колумнист The Guardian выделяет отсутствие тесного сотрудничества между Францией и другими европейскими спецслужбами, а также их нежелание делиться различного рода секретной информацией, что еще больше затрудняет и замедляет процесс совместной работы.
По мнению автора статьи, после случившихся терактов спецслужбам США и Франции необходимо объединиться вместо того, чтобы использовать парижскую трагедию в качестве аргумента для получения более широкого доступа к персональным данным.