ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ միջազգային հանրության անհասցե հայտարարությունները, որ դատապարտում են Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմների խախտումները, ավելի են ոգեւորում Բաքվին դիվերսիոն գործողություններ կատարելու: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հանրապետական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունները:
«Իհարկե, փաստը, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն դատապարտում է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը, կարելի է դրական գնահատել, բայց այն, որ այդ հայտարարություններն անհասցե են, զրկված են արդյունավետությունից: Անհասցե հայտարարությունները որեւէ կերպ չեն նպաստում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության նվազմանը եւ շփման գծում Ադրբեջանի դիվերսիոն գործունեության դադարեցմանը: Ժամանակն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ու միջազգային հանրությունը իրենց հայտարարություններում հստակ հասցեատեր նշեն եւ իրենց գնահատականները տան Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին»,- ասել է Շարմազանովը:
Նշենք, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն այսօր հանդես է եկել նոր հայտարարությամբ, որում նշել է, թե միջնորդները առաջիկա ամիսներին ակտիվանալու հույս ունեն: Ակտիվ գործունեության փուլում համանախագահները կոչ են անում բոլոր կողմերին՝ խստորեն հետեւել հրադադարի մասին պայմանագրին, տեղերում զսպվածություն ցուցաբերել, ջանք չխնայել փոխզիջման ոգու ամրապնդման համար, որն անհրաժեշտ է առաջընթացի հասնելու համար, զերծ մնալ բացասական բնույթի հրապարակային հայտարարություններից, ինչպես նաեւ լուրջ երկխոսություն սկսելու համար համոզիչ քաղաքական կամք ցուցադրել:
Ինչպես նշվում է հայտարարությունում, ի պատասխան ճակատային գծի երկայնքով վերջին միջադեպերի՝ համանախագահները վճռականորեն դատապարտում են հրադադարի պայմանագրի յուրաքանչյուր խախտում, մասնավորապես շփման գծի հատմամբ յուրաքանչյուր ներխուժում,ափսոսանք են հայտնում են մարդկանց անիմաստ մահվան համար, ինչպես նաեւ հիշեցնում Ալմաթիում երկու երկրների նախարարների հայտարարության մասին, ըստ որի՝ ուժի կիրառումը բարդացնում է իրավիճակը եւ կարող է հանգեցնել ընդամենը տառապանքների, եւ ավերածությունների, իսկ հակամարտության եւ թշնամանքի հետեւանքները կզգան հաջորդ սերունդները:

Nonspecific statements by the OSCE Minsk Group and international community condemning violations of ceasefire on the line of contact between the Azerbaijani and Nagorno-Karabakh armed forces incite Baku to further violent acts, Eduard Sharmazanov, Secretary of the Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary faction, told NEWS.am, commenting on the latest statement by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
“Of course, the OSCE Minsk Group condemning violations of ceasefire can only be welcomed. However, nonspecific statements are ineffective. Nonspecific statements do not in any way ease tension in the Nagorno-Karabakh conflict zone or put an end to Azerbaijani acts of sabotage on the contact line. It is time for the OSCE Minsk Group and international community address their statements to a particular side and make an assessment of Azerbaijan’s provocations. Otherwise, such statements will only lead to new acts of sabotage on the line of contact,” Sharmazanov said.
On September 6, the OSCE Minsk Group issued a statement, expecting the conflicting parties to be “particularly active in the months leading up to the OSCE Summit.”
“In response to the most recent incidents along the Line of Contact, they also strongly condemn any violation of the cease-fire, in particular incursions across the Line of Contact,” says the statement. “The use of force created the current situation, and its use again would only lead to suffering, devastation, and a legacy of conflict and hostility that would last for generations,” the OSCE MG Co-Chairs state.