«Ներդաշնակության մեղեդին» դեկտեմբերի 14-ին Երեւանի Հակոբ Պարոնայանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնի բեմին կմիավորի հայ եւ թուրք երաժիշտների. Երաժիշտները կմասնակցեն ծրագրին, որի նպատակը մշակութային կապերի միջոցով ժողովուրդների մերձացումն է: Իսկ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 22-ին նույն կազմով հանդես կգան Ստամբուլում:
Միջմշակութային նախաձեռնության շրջանակում նույն բեմին հանդես կգան հայ հանրահայտ «The Beautified Project» ռոք խումբը, հայկական ծագումով թուրք երգչուհի Սիբիլ Փեքթորոսօղլուն եւ ժողովրդական գործիքների թուրք հայտնի կատարողներ Գյոքսել Բակտագիրը, Բուրակ Մալչոկը, Օսման Յուրդալ Թոքջանը եւ Մերթ Էլմասը:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Գյոքսել Բակտագիրը նշել է, որ երկար տարիներ հարեւանությամբ ապրելով` հայկական եւ թուրքական մշակույթները միահյուսվել են իրար եւ կրում են իրար ազդեցությունը: «Այժմ ես աշխատում եմ Թուրքիայի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարությունում, որը հայ երաժիշտների, հեղինակների ստեղծագործություններով երգերի ալբոմ է նախապատրաստում: Այսպես կներկայացվեն մեր սերտորեն շաղկապված մշակույթները: Մենք ինքներս մեր անձնական երգացանկում հայ գեղեցիկ երաժշտություն եւ դրա տարրեր ենք օգտագործում», - հավելել է նա: Թուրք երաժիշտն ընդգծել է ԱՄՆ-ի դեսպանատան աջակցությամբ իրականացվող «Ներդաշնակության մեղեդի» ծրագրի հատուկ կարեւորությունը: «Երաժշտությունը սքանչելի երեւույթ է, սահմաններ անցնելու համար այն անձնագրի կարիք չունի: Ես վստահ եմ, որ նախագիծը շարունակական կլինի եւ մենք լավագույն արդյունքների կհասնենք», - հավելել է Գյոքսել Բակտագիրը:
Երգչուհի Սիբիլ Բեքթորոսօղլուի խոսքով, ինքը վաղուց էր երազում նման ծրագրի իրականացման մասին: «Ես թուրք ընկերներիս միշտ ասում էի, որ կգա մի օր, երբ ես կգամ Հայաստան, կտեսնեմ ձեր երկիրը, նրա ջերմությունը: Ես շատ ուրախ եմ, որ թուրք երաժիշտներին դրականորեն են դիմավորել այստեղ: Նրանք իրենց երկրում կպատմեն, թե ինչ ջերմ ընդունելության են արժանացել», - նշել է Սիբիլը: Համերգին նա չորս երգ կկատարի` «Բարի արագիլ» եւ «Կիլիկիա»` «The Beautified Project» խմբի հետ, «Նամակ»` թուրք երաժիշտների հետ եւ նոր` «Միայն դու» երգը:
Բուրակ Մալչոկի խոսքով, որը թուրքական ժողովրդական նեյ գործիք է նվագում, հայերն ու թուրքերը երկու հարեւան ժողովուրդ են եւ այդ նախագծի շնորհիվ պիտի ցուցադրեն իրենց միասնականությունը:
Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան մշակույթի հարցերով ներկայացուցիչ Ժակլին Դելեյն իր հերթին ընդգծել է, որ դեսպանատունը ողջունում է եւ նպաստում մշակութային այս նոր նախաձեռնությանը հայ եւ թուրք երաժիշտների մասնակցությամբ: «Կարծում եմ, որ դա շատ կարեւոր է. այս համերգը բեմի վրա միավորում է մշակութային եւ երաժշտական բազմազանությունը` ներդաշնակություն եւ միասնականություն ստեղծելով: Հայ եւ թուրք երաժիշտները «մշակութային դեսպաններ են», որովհետեւ նպաստում են կապերի ստեղծմանը եւ փոխըմբռնման ամրապնդմանը», - հավելել է դիվանագետը:
«The Beautified Project» խմբի պրոդյուսեր, երգիչ եւ կոմպոզիտոր Անդրե Սիմոնյանի խոսքով, այս նախագիծը երկար տարիներ իր երազանքն է եղել: «Ուղղակի ես համապատասխան ռեսուրսներ չունեի»: Ես շատ ուրախ եմ, որ ԱՄՆ-ի դեսպանատունը աջակցեց մեզ: Մենք փորձում ենք մեր արվեստով ցույց տալ, որ անկախ քաղաքական իրավիճակից, ժողովուրդները պիտի բարեկամ լինեն», - ընդգծել է Անդրեն: Համերգային ծրագրում, հավելեց նա, ներառված է նաեւ «The Beautified Project»-ի «Don’t blame me» երգը, որը գրվել է առաջիկա համերգի համար: Համերգին զուգահեռ երկու երկրում կնախապատրաստվի նոր երգի տեսահոլովակը:

Инициатива «Мелодия гармонии» объединит армянских и турецких музыкантов 14 декабря в Ереванском театре музыкальной комедии имени Акопа Пароняна: музыканты станут участниками программы, нацеленной на сближение народов путем культурных связей. А 22 декабря текущего года музыканты в том же составе выступят в Стамбуле.
В рамках межкультурной инициативы на одной сцене выступят широко известная армянская рок группа «The Beautified Project», турецкая певица армянского происхождения Сибил Бекторосоглу и известные турецкие исполнители на народных инструментах Гъексел Бактагир, Бурак Малчок, Осман Юрдал Токджан и Мерт Элмас.
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Гъексел Бактагир отметил, что, проживая по соседству на протяжении долгих лет, армянская и турецкая культуры слились друг в друга и носят влияние друг друга. «Сейчас я работаю в Министерстве культуры и туризма Турции, которое работает над альбомом, содержащим армянские народные песни в исполнении армянских музыкантов. Таким образом будут представлены наши тесно взаимосвязанные культуры. Мы сами в своих личных репертуарах используем красивую армянскую музыку и ее элементы», - добавил он. Турецкий музыкант подчеркнул особую важность проекта «Мелодия гармонии», реализуемого при поддержке посольства США. «Музыка – чудесное явление, она не нуждается в паспорте для пересечения границ. Я уверен, что проект будет продолжительным, и мы достигнем лучших результатов», - добавил Гъексел Бактагир.
По словам певицы Сибил Бекторосоглу, она давно мечтала об осуществлении подобного проекта. «Я всегда говорила своим турецким друзьям, что наступит день, когда они приедут в Армению, увидят нашу страну, ее теплоту. Я очень рада, что турецких музыкантов положительно встретили здесь. В своей стране они расскажут, какого теплого приема удостоились», - отметила Сибил. На концерте она исполнит четыре песни – «Бари арагил» и «Киликия» вместе с группой «The Beautified Project», «Письмо» с турецкими музыкантами и новую песню «Только ты».
Согласно Бураку Малчоку, который играет на народном турецком инструменте ней, армяне и турки - два соседних народа, и благодаря этому проекту они должны показать свое единство.
Представитель посольства США в Армении по культурным вопросам Жаклин Делей, в свою очередь, подчеркнула, что посольство приветствует и содействует этой важной культурной инициативе с участием армянских и турецких музыкантов. «Думаю, что это очень важно: этот концерт объединяет культурное и музыкальное разнообразие на одной сцене, создавая гармонию и единство. Армянские и турецкие музыканты – «культурные послы», поскольку способствуют налаживанию связей и укреплению взаимопонимания», - добавила дипломат.
По словам продюсера, певца и композитора группы «The Beautified Project» Андре Симоняна, этот проект был для него мечтой долгих лет. «У меня просто не было соответствующих ресурсов. Я очень рад, что посольство США оказало поддержку. Мы своим искусством пытаемся показать, что вне зависимости от политической ситуации народы должны быть друзьями», - подчеркнул Андре. В концертную программу, добавил он, включена также новая песня «The Beautified Project» «Don’t blame me», специально написанная для предстоящего концерта. Параллельно концерту в двух странах будет подготовлен клип новой песни.