Գիտնականները պարզել են, որ երեխաների մեծ մասը սենսորային էկերաններից օգտվել է սովորում արդեն 2 տարեկանում։  Որոշները կարող անում են պլանշետներից օգտվել անգամ 12 ամսական հասակում, գրում է The Daily Mail-ը։ Գիտնականները նման եզրակացության են եկել էկրանը արգելաբացելու կամ տեղեկություն փնտրելու երեխաների ունակությունն ուսումնասիրելու արդյունքում։
Քորքի համալսարանի հոսպիտալի աշխատակիցները կարծում են, որ չպետք է անհանգստանալ այն հանգամանքից, որ երեխաները վաղ տարիքում սկսում են օգտվել գաջետներից։ Հարցումներից պարզվել է, որ ծնողների 82 տոկոսն ունի պլանշետ, իսկ նրանցից 87 տոկոսը թույլ է տալիս երեխային խաղալ դրանով։ Ծնողների մոտ 50 տոկոսը նշել է, որ իրենց երեխաները կարողանում են արգելաբացել էկրանը, իսկ 91 տոկոս դեպքերում երեխաները մատերը սահեցնում են էկրանի վրա։ Իսկ 64 տոկոսը օգտվում է որոնումից, հայտնում է MedDaily-ն։
Անկախ փորձագետները թերահավատորեն են վերաբերում այդ հետազոտությանը։ Նրանք նշում են, որ մինչեւ հիմա դեռ պարզ չէ հեռուստացույցի թողած վնասակար ազդեցությունը։ Բացի այդ հայտնի է, որ քնելուց առաջ 30 րոպե համակարգչի առջեւ անցկացնելը վատ է անդրադառնում երեխայի առաջադիմության վրա։

Ученые установили: большинство детей в состоянии пользоваться устройствами с сенсорным экраном уже к 2 годам. Некоторым удается пользоваться планшетами и смартфонами даже в 12 месяцев, пишет The Daily Mail. Это ученые выяснили, анализируя способности детей проводить по экрану пальцем, разблокировать экран или искать информацию.
Сотрудники госпиталя Университета Корк считают: не нужно переживать по поводу использования гаджетов в юном возрасте. Эти устройства можно обратить во благо детям и их развитию. В рамках последнего изыскания ученые оценили способности 82 детей в возрасте от года до трех лет. Также проводился опрос родителей. Оказалось, 82% родителей имели планшет или смартфон и 87% давали устройства детям. Около 50% родителей признались: их ребенок мог разблокировать экран, в 91% случаев дети проводили по экрану пальцем и в 64% - пользовались поиском, передает MedDaily
Независимые эксперты скептически настроены относительно проведенного исследования. Они говорят о том, что мы еще не разобрались с последствиями просмотра телевизора. Также известно: дети, сидящие в Интернете в течение 30 минут перед отходом ко сну, имеют плохую успеваемость в школе (происходит излишняя стимуляция мозга и нарушение сна). Как гаджеты повлияют на маленьких детей, остается только догадываться.