ՀՀ նախագահն իր ելույթում հորդորել է ավելի լավ աշխատել: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 12-ին, ՀՀ նախագահի նստավայրում պաշտոնատար անձանց հետ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպման ավարտից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, ՀՀ նախագահը ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ է անել ավելի ժողովրդավարական պետություն կառուցելու համար:
NEWS.am-ի հարցին, թե արդյոք Սերժ Սարգսյանը խոսել է այդպիսի երկիր ունենալու հարցում Դաշնակցության ներուժի անհրաժեշտության մասին, Հակոբյանը պատասխանեց. «Ոչ, կոնկրետ կուսակցությունների մասով անուններ չասվեց, բայց փաստորեն ճիշտ է, որ եթե կան ուժեր, կուսակցություններ, որտեղ նոր կադրեր կան, որոնք կարող են առավելն անել, ինչո՞ւ ոչ»:
Հարցին, թե ինչի՞ց էր դժգոհ նախագահը եւ ինչ է քննարկվել հանդիպմանը, Հրանուշ Հակոբյանը պատասխանեց. «Նախագահը հորդորեց ավելի լավ աշխատել։ Ես կարծում եմ պետք է կրկնապատկել ուժը եւ եռանդը։ Միշտ էլ կա լավից լավը։ Նա բաց եւ հստակ խոսեց հանրապետության ներքին եւ արտաքին վիճակի մասին՝ նշելով, որ պետական պաշտոնյաները պետք է ավելի լավ աշխատեն։ Մեր կողքին կան գրագետ անձինք, որոնք հիմնականում երիտասարդներն են, նրանց պետք է գտնել, ուժ տալ ոգեւորել»։
Հակոբյանի խոսքով՝ իր համար կարեւոր է նախագահի այն շեշտադրումը, որ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը ամենամեծ արժեքն են, իսկ մնացածը պետք է դրանից բխի։ «Նախագահը շեշտադրեց նաեւ սփյուռքի ներուժը, որը պետք է ճիշտ օգտագործել։ Նոր սահմանադրությամբ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն ավելի արդար ազատ եւ ժողովրդավարական պետություն կառուցելու համար։ Դրանք պետք է լինեն թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, թե՛ սոցիալ-մշակութային առումով»,- ասել է Հակոբյանը։
NEWS.am-ի դիտարկմանը, թե ՀՅԴ ներկայացուցիչը հայտարարել էր, թե իշխանությունը հեղինակազրկված է, արդյոք համաձայն է նման գնահատականի հետ, Հակոբյանն արձագանքեց. «Ես կարծում եմ, իշխանության մեր գործունեության մեջ կան եւ լավ կողմեր, եւ վատ, եւ սխալներ եւ թերություններ: Իսկ եթե հեզինակազրկվածներ կան, պետք է գնան»:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախագահի նստավայրում հյուրընկալել է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներին: ՀՀ նախագահը հանդես է եկել ելույթով, սակայն այն ոչ թե ՀՅԴ-ի հետ համագործակցության մասին է, այլ Սահմանադրության փոփոխությունների կենսագործման վերաբերյալ է:

YEREVAN. - In his speech, the President of Armenian urged to work better.
Armenia’s Diaspora Minister Hranush Hakobyan told the aforementioned to the journalists after the meeting of the Armenian officials with President Serzh Sargsyan at the Presidential Palace today.
According to her, Armenian President introduced the measures which are necessary to build a more democratic state.
Responding to the question of Armenian News - NEWS.am correspondent on whether the need for Dashnaktsutyun’s potential was mentioned in the context of building such a state, Hakobyan said: “No, no names of specific parties were given.”
Referring to what dissatisfied the President and the content of the discussion, Hakobyan noted: “The President urged to work better. I think we must double our force and enthusiasm. He spoke about the republic’s internal and external situation openly and precisely, noting that the state officials must work better. We have literate persons by our side, who are mainly the young, so it’s necessary to find and inspire them.”
In Hakobyan’s words, she attaches importance to the President’s emphasis that Armenia and the Armenian people are the greatest value, and the rest should proceed from this. “The President also stressed the potential of the Diaspora, which must be used correctly. Through the new Constitution, it’s necessary to take steps to build a fairer, more democratic and free state. And this should concern political, economic, as well as social and cultural areas,” Hakobyan said.
To the question of the Armenian News – NEWS.am correspondent on whether she shares the view of ARF that the authorities have lost their good name, Hakobyan said: “I think there are both good and bad aspects in the activity of our authorities. And if there are those who lost their good name, they should leave.”
President of Armenia Serzh Sargsyan today hosted staff representatives of the country’s legislative, executive and judicial authorities. During the meeting, the President made a speech, which related not to the cooperation with ARF, but to the implementation of the Constitutional amendments.