Ադրբեջանն ուզում է Հայաստանում վախի մթնոլորտ սերմանել։ Այս մասին փետրվարի 15-ին լրագրողներին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը։
ԵԵԽՎ-ում ընդունված Սարսանգի ջրամբարի մասին ադրբեջանամետ բանաձեւը նույնպես չի կարող ազդել հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա, հավելել է նա։ Հարությունյանի խոսքով՝ պետք չէ սպասել, որ տեսանելի ապագայում Ադրբեջանը կսկսի մտածել մեծամասշտաբ պատերազմի մասին։ Իհարկե, աշխարհաքաղաքական իրադրությունն այնպիսին է, որ հակամարտությունները սրվելու միտում են ցուցաբերում, սակայն պետք է հաշվի առնել Ադրբեջանի տնտեսական խնդիրներն ու ադրբեջանցի զիվորների բարոյական վիճակը։ «Իսկ այն լավ վիճակում չէ։ Այդ պատճառով էլ Բաքուն փորձում է հասնել նրան, որ Հայաստանում նույն վիճակը տիրի»,- նշել է նախկին նախարարը։
Հիշեցնենք, որ հունվարին ԵԽԽՎ–ն քվեարկությամբ մերժել էր բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» անվանումով զեկույցը,  սակայն ընդունել էր բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» թեմայով հակահայկական զեկույցը։

Азербайджан хочет посеять в Армении атмосферу страха. Об этом заявил журналистам 15 февраля экс-министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян.
Проазербайджанская резолюция о Сарсангском водохранилище, принятая ПАСЕ в январе, тоже не может повлиять на общее положение дел вокруг конфликта, добавил он. По словам Арутюняна, не следует  ожидать, что в обозримом будущем Азербайджан станет думать о начале полномасштабной войны. Конечно, геополитическая ситуация такова, что конфликты имеют тенденцию к обострению, но нужно учитывать экономические проблемы Азербайджана и моральное состояние азербайджанских солдат. «А оно тоже сейчас далеко не из лучших. Поэтому Баку стремится к тому, чтобы такое же положение  воцарилось и в Армении», - отметил бывший министр обороны.
Напомним, что депутаты ПАСЕ не приняли доклад британского депутата Роберта Уолтера «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана», однако был поддержан доклад боснийского парламентария Милицы Маркович «Население приграничных регионов Азербайджана намеренно лишают воды» относительно Сарсангского водохранилища.