Թուրքիան փորձում է Սիրիական ճգնաժամում ներգրավել ՆԱՏՕ-ին, ցույց տալով, թե դա կապ ունի Դաշինքի հետ հարաբերությունների հետ: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 16-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, ռուս-թուրքական հարաբերությունները կարող են էլ ավելի վատթարանալ այն բանի պատճառով, ինչ տեղի է ունենում Սիրիայում: «Էրդողանը ցույց տվեց, որ ունակ է բավական կտրուկ քայլերի, բայց ցանկացած դեպքում՝ այն սիրիական հակամարտության շրջանակներից դուրս չի գա»,-ընդգծել է Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ ազդեցություն կունենա ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացումը Հայաստանի վրա, քաղաքապետը պատասխանել է, որ հայկական քաղաքականության կարեւորագույն հատկությունն է առաջ չընկնել առաջ եկած խնդիրներից: «Հիմա դա լավ է, որովհետեւ տուրբուլենտության պայմաններում կտրուկ քայլեր կատարելը երբեմն վտանգավոր է լինում: Դա ունի իր իմաստը: Հայաստանը պետք է պահպանի կոմպլեմենտարիզմը եւ աշխատի բոլոր ուղղություններով»,-հավելել է Իսկանդարյանը:

Турция пытается вовлечь НАТО в сирийский кризис, представить это как нечто, имеющее отношение к Альянсу. Об этом заявил на пресс-конференции 16 февраля директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По его словам, может иметь место дальнейшее ухудшение российско-турецких отношений из-за того, что происходит в Сирии. «Эрдоган показал, что способен на довольно резкие шаги. Но, в любом случае, выхода за пределы сирийского противостояния не произойдет», - отметил Искандарян.
Коснувшись вопроса о влиянии ухудшения российско-турецких отношений на Армению, политолог подчеркнул, что важнейшее свойство армянской политики – не опережать возникающие проблемы. «Сейчас это хорошо, потому что совершать резкие шаги в острой турбулентной обстановке иногда бывает опасно. Это имеет свой смысл. Армения должна сохранить комплементаризм, работать на всех полях», - добавил Александр Искандарян.