Պետդումայի պատգամավորները ուրբաթ լիագումար նիստի ժամանակ առաջին եւ վերջնական ընթերցումով ընդունել են 2016 թ. ապրիլի մեկից բենզինի ու դիզվառելիքի ակցիզների բարձրացման մասին օրենքը: Համապատասխան փոփոխություններն արվել են ՌԴ Հարկային օրենսգրքի 193 -րդ հոդվածում:
2016 թ. ապրիլի մեկից բարձրանում են ավտոմոբիլային բենզինի, դիզվառելիքի ու միջին դիստիլյատների ակցիզները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավտոմոբիլային բենզինի ակցիզը բարձրանում է 2 ռուբլով՝ 1 լիտր բենզինի համար: 5-րդ կարգի ավտոմոբիլային բենզինի ակցիզը, որը գործելու է 2016 թ. ապրիլի 1-ից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը, կկազմի տոննայի համար 10 130 ռուբլի:Դիզվառելիքի համար ակցիզի դրույքը ապրիլի մեկից կբարձրանա 1 ռուբլով՝ 1 լիտրի համար: Այսպիսով 2016 թ. ապրիլի մեկից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը դիզվառելիքի համար գործող ակցիզը կկազմի 5 293 ռուբլի մեկ տոննայի համար: Իսկ միջին դիստիլյատների ակցիզների դրույքները ապրիլի մեկից կսահմանվեն դիզվառելիքի համար ակցիզի դրույքին հավասար:
Ագրարային արդյունաբերության համալիրի վրա տվյալ միջոցառումների հնարավոր բացասական ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու նպատակով դիզելային վառելիքի ակցիզի դրույքը կբարձրանա ավտոմոբիլային բենզինի ակցիզի դրույքի բարձրացման մակարդակի 50 տոկոսի չափով:

Депутаты Госдумы на пленарном заседании в пятницу приняли в первом чтении и в целом закон о повышении с 1 апреля 2016 года акцизов на бензин и дизельное топливо. Соответствующие изменения внесены в статью 193 Налогового кодекса РФ.
С 1 апреля 2016 года повышаются ставки акцизов на автомобильный бензин, прямогонный бензин, дизельное топливо и средние дистилляты, передает ТАСС
В частности, ставка акциза на автомобильный бензин повышается на 2 руб. в расчете на 1 литр бензина. Акциз на автомобильный бензин 5-го класса, действующий с 1 апреля по 31 декабря 2016 года, составит 10 130 руб. за тонну. Ставка акциза на дизельное топливо повышается с 1 апреля на 1 руб. в расчете на 1 литр дизельного топлива. Таким образом ставка акциза на дизельное топливо, действующая с 1 апреля по 31 декабря 2016 года, составит 5 293 руб. за тонну. Также с 1 апреля ставки акцизов на средние дистилляты устанавливаются в размере, равном ставке акциза на дизельное топливо.
В целях минимизации возможного негативного влияния принимаемых мер на агропромышленный комплекс ставка акциза на дизельное топливо повышается на 50% от уровня повышения ставки акциза на автомобильный бензин.