Եվրոպան Հարավային Կովկասը դիտարկում է որպես պոտենցիալ տարածաշրջան, որտեղից կարող է իր համար անհրաժեշտ էներգետիկ ռեսուրսներ ստանալ։ Այս մասին փետրվարի 26-ին կայացած մամուլի ասուլիսին ասել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, ԵՊՀ պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մարգարովը։
ԵՄ արտաքին գործերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի՝ Հայաստան կատարվելիք այցի կապակցությամբ NEWS.am-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ քաղաքագետը նշել է, որ այցի հիմնական թեման կլինի Հայաստանի եվրաասոցիացիայի մասին նոր փաստաթուղթը։ «Օրինակ՝ վերջին ժամանակներս ընդգծվում է այն հանգամանքը, որը փոքր եւ միջին բիզնեսի տեսակետից Հայաստանը «Արեւելյան գործընկերության» 6 անդամ երկրների շրջանում ամենալավ ցուցանիշն ունի։
Մոգերինին պարիտետը պահպանելու համար կայցելի ոչ միայն Երեւան, այլ նաեւ Բաքու։ Դա ենթադրում է, որ քննարկվելու են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները»,- ընդգծել է Մարգարովը։
Նա նշել է, որ Եվրոպան ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանում անվտանգության ապահովմանը։ «Չմոռանանք, որ Ռուսաստանը բանակցություններ է սկսում Հունաստանի եւ Իտալիայի հետ գազի տարանցման համար, ինչն իր հերթին հետաքրքրություն է ներկայացնում։ Սակայն պարզ է մի բան. Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը չի կարող հանդես գալ որպես էներգակիրների կայուն ռեսուրս այնքան ժամանակ, քանի դեռ հակամարտությանը վերջնական լուծում չի տրվել»,- հավելել է Ալեքսանդր Մարգարովը։

Европа рассматривает Южный Кавказ как потенциальный регион, откуда может получить необходимые для нее энергетические ресурсы. Об этом заявил на пресс-конференции 26 февраля директор Армянского филиала Института стран СНГ, профессор Ереванского государственного университета, политолог Александр Маркаров.
Отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am относительно ожиданий в связи с визитом Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини в Армению, политолог отметил, что основной темой визита будет новый документ по евроассоциации Армении. «Например, в последнее время подчеркивается то обстоятельство, что с точки зрения малого и среднего бизнеса Армения выступает с наилучшими показателями среди 6 стран-участниц «Восточного партнерства». Для сохранения паритета Могерини посетит не только Ереван, но и Баку. Это подразумевает, что также будут обсуждены проблемы региональной безопасности», - подчеркнул Маркаров. Европа, продолжил политолог, будет акцентировать внимание на обеспечении безопасности в регионе, в том числе с точки зрения энергетической безопасности. «Не будем забывать, что Россия начинает переговоры с Грецией, Италией в связи с транзитом газа, что, в свою очередь, представляет интерес. Но ясно одно: регион Южного Кавказа не может выступать в качестве стабильного ресурса для энергоносителей до тех пор, пока конфликтам не найдены  окончательные решения», - добавил Александр Маркаров.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини 1 марта текущего года совершит визит в Армению. До этого, 29 февраля, еврокомиссар посетит Баку.