ԼՂՀ-ում ցմահ ազատազրկման դատապարտված, ադրբեջանցի դիվերսանտ Դիլհամ Ասքերովը ցանկություն չի հայտնել՝ ներման խնդրագրով դիմել նախագահ Բակո Սահակյանին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց ադրբեջանցի դիվերսանտի փաստաբան Էրիկ Բեգլարյանը:
«Եթե ցանկություն հայտներ, ես նամակը կգրեի, սակայն ինքը նման ցանկություն չի հայտնել»,- ասաց Էրիկ Բեգլարյանը:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. դեկտեմբերին դիվերսանտներ Դիլհամ Ասքերովը դատապարտվել է ցմահ, իսկ Շահբազ Գուլիեւը՝ 22 տարվա ազատազրկման:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Դիլհամ Ասքերովին մեղադրանք էր առաջադրվել Լեռնային Ղարաբաղի քրեական օրենսգրքի 7, իսկ նույն երկրի քաղաքացի Շահբազ Գուլիեւին ՝ 5 հոդվածների հատկանիշներով։ Նրանք մեղադրվում են ազգային ատելության շարժառիթներով մարդուն առեւանգելով սպանելու, կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ բռնություն գործադրելու, լրտեսության, Ղարաբաղի պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, հրազեն եւ ռազմամթերք կրելու մեջ։ Դիլհամ Ասքերովին նաեւ կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեղադրանք էր առաջադրվել։

Azerbaijani saboteur Dilham Askerov, who has been sentenced to life imprisonment in the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh), has not expressed a wish to petition to NKR President Bako Sahakyan, with a request to grant him pardon.
Askerov’s attorney, Erik Beglaryan, told about the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“Had he expressed [such] a wish, I would have written the [respective] letter,” Beglaryan said. “But he has not expressed such a wish.”
Azerbaijani sabotage and intelligence-gathering team member Dilham Askerov was charged with espionage; unauthorized border trespass; kidnapping and violence against a minor, committed by an organized group; murder committed by an organized group motivated by ethnic hatred; and attempt of murder of two persons, committed by an organized group, motivated by ethnic hatred. The other team member, Shahbaz Guliyev, was charged with espionage; unauthorized border trespass; kidnapping and violence against a minor, committed by an organized group; and murder committed by an organized group motivated by ethnic hatred.
In December 2014, the First Instance General Jurisdiction Court of the NKR sentenced Askerov and Guliyev to life and 22 years, respectively, in prison.