Հայաստանի քաղավիացիայի վարչությունը դեռեւս ոչ մի դիմում չի ստացել ռուսական «Պոբեդա» ավիաընկերությունից՝ դեպի Երեւան չվերթներ իրականացնելու համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց վարչության մամուլի խոսնակ Ռուբեն Գրդզելյանը:
Ըստ ռուսական կողմի՝ «Պոբեդա»-ն Հայաստան չվերթներ իրականացնելու համար արդեն թույլտվություն է ստացել: Մասնավորապես, ընկերությունը մտադիր է շաբաթական 4 չվերթ իրականացնել Սոչի- Երեւան երթուղիով:
«Այս պահի դրությամբ հայկական կողմը պաշտոնական դիմում չի ստացել ռուսական ավիաընկերությունից: Ընթացակարգի համաձայն՝ նրանք պետք է դիմեն Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը, որն էլ դիմումը կուղարկի մեզ»,- ասաց Ռուբեն Գրդզելյանը:

YEREVAN. – The Armenian Government-Affiliated General Department of Civil Aviation (GDCA) has not yet received any petition from the Russian Pobeda Airlines toward conducting flights to—Armenia’s capital city of—Yerevan, GDCA Press Secretary Ruben Grdzelyan told Armenian News-NEWS.am
According to the Russian side, however, Pobeda has already received authorization to conduct flights to Armenia. In particular, this airline plans to conduct four weekly flights between Yerevan and Sochi, Russia.
“At this time, the Armenian side has not received an official petition from the Russian airline company,” Grdzelyan said. “According to the procedure, they need to petition to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, which [in turn] will forward the petition to us.”