Այս տարի 8-րդ անգամ կանցկացվի «Միսս Հայք» հաշմանդամություն ունեցող անձանց գեղեցկության մրցույթը: «Ունիսոն» ՀԿ գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանի խոսքով` մրցույթը նախեւառաջ կարծրատիպեր կոտրելու նպատակ ունի:
«Ուզում ենք ցույց տալ, որ հաշմանդամություն ունեցող կինը առաջին հերթին կին է, մայր է, գեղեցկուհի: Մենք շատ հաշմանդամություն ունեցող կանայք ունենք, որ վերջերս մայրացել են: Այս մրցույթը նաեւ նրանց ներկայացնելու եւ կարծրատիպերը, թե հաշմանդամները կարիքավոր ու խեղճ են,կոտրելու նպատակ ունի»,- նշեց Արմեն Ալավերդյանը:
Այժմ ընթացքի մեջ է մրցույթի հայտերի ընդունման փուլը. մինչեւ մարտի 28-ը 16 տարեկանից բարձր հաշմանդամություն ունեցող կանայք ու աղջիկները կարող են իրենց լուսանկարներն ուղարկել [email protected] էլ. հասցեին: Ընտրված 10 մասնակիցներից պրոֆեսիոնալ ժյուրին ապրիլի 6-ին կընտրի հաղթողին, որը կարժանանա թագի եւ այլ մրցանակների:
Արմեն Ալավերդյանի խոսքով, մրցույթին մասնակցում են ոչ միայն մայրաքաղաքի գեղեցկուհիները, այլեւ մարզերի եւ Ջավախքի բնակիչները:
«Իմիջիայլոց, մեր հաղթողներից Քրիստինե Փիրուզյանն աշխատում է ԱԻՆ-ում եւ դարձել է ԱԻՆ-ի դեմքը»,- ասաց նա:
Վերջինի խոսքով, տարեցտարի հետաքրքրությունը մրցույթի նկատմամբ աճում է, ավելի ու ավելի մեծ թվով հաշմանդամություն ունեցող անձինք են մասնակցում եւ պայքարում գեղեցկուհու տիտղոսի համար:

В этом году вот уже в 8-ой раз состоится конкурс красоты среди женщин-инвалидов «Мисс Айк». По словам исполнительного директора общественной организации «Унисон» Армена Алавердяна, конкурс преследует цель сломать сложившиеся стереотипы о людях с ограниченными возможностями.
«Мы хотим показать, что женщина-инвалид, в первую очередь, является представительницей прекрасного пола, мамой, красавицей. У нас много женщин-инвалидов, которые недавно стали мамами. Мы хотим показать их всем, доказать, что люди с ограниченными возможностями отнюдь не являются бедными и нуждающимися», - отметил Алавердян.
Сейчас проходит этап приема заявок для участия в конкурсе. Женщины и девушки с ограниченными физическими возможностями старше 16 лет могут до 28 марта выслать свои фотографии по электронному адресу [email protected] Члены профессионального жюри 6 апреля назовут имя победительницы, которая получит корону и другие награды.
По словам Армена Алавердяна, в конкурсе примут участие красавицы из разных регионов Армении, а также из Джавахка.
«Кстати, наша победительница Кристине Пирузян работает в МЧС и стала лицом этого министерства», - сказал Алавердян.