ԼՂՀ ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում լարվածության վերաբերյալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների դիրքորոշումն իհարկե անընդունելի է:Այս մասին ապրիլի 11-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ՀՀԿ պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Անդրադառնալով ԵՏՄ ու ՀԱՊԿ կազմում Հայաստանի մնալու նպատակահարմարությանը՝ հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը չի ապահովում Հայաստանի անվտանգությունը, պատգամավորը ասել է «Ցավոք, ո՛չ ՀԱՊԿ-ում, ո՛չ էլ ԵՏՄ-ում նման վարքագիծը նորություն չէ, նման դիրքորոշում եղել է ոչ միայն Հայաստանի նկատմամբ: Այս վարքագիծը կիրառվում է նա Ռուսաստանի նկատմամբ: Ուկրաինական ճգնաժամի ու ռուս- թուրքական լարվածության կապակցությամբ ԵՏՄ ոչ մի երկիր չի աջակցել Ռուսաստանին»:
Իսկ ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչու ԵՏՄ Միջկառավարական խորհրդի նիստը Երեւանում չանցավ, Մինասյանի կարծիքով . «Դա նույնքան անընդունելի է, քանի որ հենց այդ ժամանակ նրանք պետք է հավաքվեին իրենց դաշնակցի տանը ու նրան աջակցություն հայտնեին»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 7-ին Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն այցելել է Հայաստան, ապրիլի 8-ին Երեւանում ծրագրված էր ԵՏՄ միջկառավարական խորհրդի անդամ երկրների նիստը: Սակայն ԼՂՀ ու Ադրբեջանի շփման գծում Բաքվի ագրեսիվ գործողությունների պատճառով Ղազախստանի պահանջով որոշում է կայացվել նիստը հետաձգել մինչեւ ապրիլի 12-ը ու այն անցկացնել Մոսկվայում:

Представитель правящей Республиканской партии Армении, председатель постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян подверг резкой критике позицию стран-участниц ЕАЭС по обострению напряженности в зоне карабахского конфликта в контексте отказа провести в Ереване запланированное ранее заседание Межправительственного совета ЕАЭС.
«Подобный шаг партнеров ЕАЭС совершенно неприемлем, поскольку именно в это время они должны были собраться в доме своего союзника и выразить ему поддержку», - заявил Минасян на пресс-конференции 11 апреля.
Напомним, что 8 апреля в Ереване планировалось проведение заседания Межправительственного совета ЕАЭС. На фоне эскалации напряженности  на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана представитель Казахстана отказался посетить армянскую столицу. В итоге в руководящих органах ЕАЭС было принято решение не проводить заседание в Ереване. А планировавший посетить Армению для участия в заседании Совета премьер-министр России Дмитрий Медведев незапланированно посетил также Баку.
Президент Армении Серж Саргсян на встрече с Медведевым выразил сожаление, что некоторые партнеры по ЕАЭС отказались приехать в Ереван для участия в заранее спланированном мероприятии.