Եվրասիական միության նավթամթերքի միասնական շուկան օգտակար է բոլորի համար, այդ թվում՝ Հայաստանի: Այս մասին ապրիլի 14-ին Երեւանում ասել է ԵՏՀ Կոլեգիայի անդամ, էներգետիկայի եւ ենթակառուցվածքների նախարար Դանիլ Իբրայովը:
Նրա խոսքով՝ դրա համար անհրաժեշտ է զարգացնել նավթամթերքի բորսային գնումները եւ ԵՏՄ բոլոր երկրների ներկրողների համար բորսայի հավասար հասանելիություն ապահովել: «Խոսել այն մասին, որ այդ ժամանակ գինն ավելի էժան կլինի, չեմ կարող, միգուցե, ոչ: Բայց այն հասկանալի կլինի, եւ ինչ-որ կազմակերպությունների միջոցով հասանելիություն ստանալու անհրաժեշտություն չի լինի»,- նշել է Իբրայովը:
Ի պատասխան այն դիտարկմանը, թե ազդում են արդյոք բորսային գնանշումները իրական շուկայական գների վրա, նախարարը հիշեցրել է, որ գործող ռուսական օրենսդրության համաձայն՝ նավթամթերք արտադրողները պետք է բորսա հանեն վաճառքի առնվազն 10 տոկոսը: Ընդ որում, ոչ բորսայական գործարքները նույնպես պետք է գրանցվեն բորսայում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում նավթամթերքի հիմնական մատակարարը «Ռոսնեֆտն» է, որը մատակարարումներն իրականացնում է «Ռոսնեֆտ Արմենիա» դուստր ձեռնարկության միջոցով:

Единый рынок нефтепродуктов Евразийского союза будет полезен для всех, в том числе Армении. Об этом заявил журналистам 14 апреля в Ереване член Коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии по энергетике и инфраструктуре Данил Ибраев.
По его словам, для этого необходимо развивать биржевые закупки нефтепродуктов, а также обеспечить равный доступ к биржам для импортёров из всех стран ЕАЭС. «Говорить о том, что тогда цена будет в разы дешевле – возможно, нет. Но она будет понятной, и не нужно будет искать возможности доступа через какие-то компании», - отметил  Ибраев.
В ответ на замечание о том, влияют ли биржевые котировки нефтепродуктов на реальные рыночные цены, министр напомнил, что по действующему российскому законодательству, производители нефтепродуктов должны выносить на биржи не менее 10% продаж. Причём внебиржевые сделки тоже должны регистрироваться на бирже. В итоге на биржах Москвы и Петербурга выстраиваются определённые котировки. «Есть много вопросов, которые нужно дорабатывать, но мы хотим на их основе начать пилотные проекты. Чем скорее мы закончим эту работу, тем лучше, многое здесь зависит от антимонопольных органов наших стран», - добавил министр ЕЭК.
Напомним, что основным поставщиком нефтепродуктов в Армению является «Роснефть», через свою дочернюю компанию «Роснефть-Армения».