ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին դատապարտել է Բալթիկ ծովում ռուսական «Սու-24» օդանավի թռիչքը ամերիկյան «Դոնալդ Քուք» ռազմանավի անմիջական հարեւանությամբ՝ գնահատելով դա որպես զինված ուժերի «վտանգավոր եւ սադրիչ» բախում:
«Մենք դատապարտում ենք նման վարքը, դա անմիտ է: Դա սադրիչ է, դա վտանգավոր է: Ռազմական գործողություններ վարելու կանոնների համաձայն կարելի էր նաեւ դիմահար կրակ բացել»,-ասել է Քերրին, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք խոսում ենք ռուսների հետ նշելով, թե դա որքան վտանգավոր է, եւ մենք հույս ունենք, որ դա այլեւս երբեք չի կրկնվի»,-նշել է Քերրին:
ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարությունը ապրիլի 13-ին տեսանյութ եւ լուսանկարներ է հրապարակել, ապրիլի 11-ին եւ 12-ին Բալթիկ ծովում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ, որի ժամանակ ռուսական ռազմական օդանավերն ու ուղղաթիռները մոտեցել են ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին պատկանող ռազմանավին:
Ռուսաստանի ՊՆ-ն ապրիլի 14-ին հերքել է Սպիտակ տան մեկնաբանությունը՝ նշելով. «ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին պատկանող նավի ազատ նավագնացության սկզբունքը բոլորովին չեղյալ չի համարում ռուսական օդանավերի տեղաշարժի ազատությունը»:
ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին տեղեկացրել է, որ Քերրին մտադիր է այդ միջադեպը քննարկել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:

Госсекретарь США Джон Керри осудил инцидент с пролетом российского самолета Су-24 вблизи американского военного корабля «Дональд Кук» в Балтийском море, охарактеризовав это как «опасную и провокационную» стычку боевых сил.
«Мы осуждаем такого рода поведение. Это безрассудно. Это провокационно. Это опасно. И в соответствии с правилами ведения военных действий, можно было бы и стрелять на поражение», — сказал Керри, передает Lenta со ссылкой на Reuters.
«Мы разговариваем с русскими, указывая, насколько это опасно. И мы надеемся, что это никогда не будет повторяться», — сказал Керри.
Европейское командование США 13 апреля опубликовало видео и фотокадры в связи с инцидентами, произошедшими в Балтийском море 11 и 12 апреля, в ходе которых российские самолеты и вертолеты приближались к кораблю ВМС США.
В Минобороны России 14 апреля отвергли трактовку Белого дома. «Принцип свободы судоходства эсминца ВМС США вовсе не отменяет принцип свободы воздухоплавания российских воздушных судов», — заявили в военном ведомстве.
Официальный представитель Госдепарамента Джон Кирби проинформировал, что Керри намерен обсудить инцидент в Балтийском море с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.