Եվրոպայի բորսայական ցուցիչները երկուշաբթի նվազում են արձանագրել 1 տոկոսի սահմանում` Դոհայում նավթի արդյունահանման սառեցման բանակցությունների ձախողման ֆոնին, վկայում են առք ու վաճառքի տվյալները:
Մոսկվայի ժամանակով 10.38-ին FTSE 100-ի բրիտանական ցուցիչը նվազել է 0,70 տոկոսով` մինչեւ 6299,89 կետ, ֆրանսիական CAC 40-ինը` 0,95 տոկոսով, մինչեւ 4452,65 կետ, գերմանական DAX-ինը` 0,66 տոկոսով, մինչեւ 9985,10 կետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նավթի համաշխարհային գները երկուշաբթի կտրուկ նվազել են այն բանից հետո, երբ արդյունահանող երկրները կիրակի Դոհայի հանդիպման արդյունքում չկարողացան պայմանավորվել արդյունահանման սառեցման վերաբերյալ:  Brent ապրանքանիշի հյուսիսծովյան նավթային խառնուրդի հունիսյան ֆյուչրսներն էժանանում են  4,22 տոկոսով, մինչեւ մեկ բարելի դիմաց 41,27 դոլար, WTI ապրանքանիշի նավթի հունիսյան ֆյուչրսները` 4,58 տոկոսով, մինչեւ մեկ բարելի դիմաց 39,80 դոլար:
ՕՊԵԿ-ի մի շարք երկրներ, նախ եւ առաջ Սաուդյան Արաբիան, Դոհայի հանդիպմանն անսպասելիորեն սկսեցին պնդել, որ արդյունահանման սառեցման համաձայնագրին երկրների ավելի լայն շրջանակ մասնակցի, մասնավորապես` ՕՊԵԿ-ի բոլոր երկրները:
Բանակցություններին Սաուդյան Արաբիան կոշտ դիրքորոշում որդեգրեց եւ հրաժարվեց աջակցել որեւէ համաձայնագրի, առանց Իրանի մասնակցության: Իրանն իր հերթին հայտնեց նավթի արդյունահանումը սառեցումը քննարկելու պատրաստակամության մասին միայն նախապատժամիջոցային մակարդակ դուրս գալուց` օրական  4 մլն բարելի մակարդակի հասնելուց հետո եւ ներկա չէր Դոհայի հանդիպմանը:

Биржевые индексы Европы в понедельник снижаются в пределах 1% на фоне провала переговоров в Дохе о заморозке добычи нефти, свидетельствуют данные торгов.
По состоянию на 10.38 мск британский индекс FTSE 100 опускался на 0,70% — до 6299,89 пункта, французский CAC 40 — на 0,95%, до 4452,65 пункта, немецкий DAX — на 0,66%, до 9985,10 пункта, передает РИА Новости
Мировые цены на нефть в понедельник перешли к резкому снижению после того, как нефтедобывающие страны по итогам встречи в Дохе в воскресенье не смогли договориться о заморозке добычи. Июньские фьючерсы на североморскую нефтяную смесь марки Brent дешевеют на 4,22% — до 41,27 доллара за баррель, июньские фьючерсы на нефть марки WTI — на 4,58%, до 39,80 доллара за баррель.
Ряд стран ОПЕК, в первую очередь Саудовская Аравия, на встрече в Дохе неожиданно стали настаивать на участии в соглашении о заморозке добычи более широкого круга стран, в частности, всех членов ОПЕК.
На переговорах Саудовская Аравия заняла жесткую позицию и отказалась поддерживать какое-либо соглашение без участия Ирана. Иран, в свою очередь, заявлял о готовности обсуждать заморозку добычи только после ее выхода на досанкционный уровень в 4 миллиона баррелей в сутки и не присутствовал на встрече в Дохе.