Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը ԻԼԻՊ-ի զինյալների կողմից եզդիների, քրիստոնյաների եւ էթնիկ ու կրոնական այլ փոքրամասնությունների ցեղասպանության ճանաչման շուրջ քննարկում է անցկացրել:
Համայնքների պալատը միաձայն կողմ է քվեարկել եզդիներին եւ քրիստոնյաներին ցեղասպանության զոհ ճանաչելու հարցը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում բարձրացնելու մասին հարցին:
Քննարկումների ժամանակ պատգամավորներ Սթիվեվն Թվիգն ու Սթիվեն Փաունդը հիշեցրել են 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության մասին:
«Այդ տարածաշրջանի պատմությանը նետված մեկ հայացքը մեզ կստիպի մի քանի դասեր քաղել: Մեկ դար առաջ հայերն ու ասորիները ցեղասպանության ենթարկվեցին: Միանգամայն համաձայն եմ, որ եզդիների, քրիստոնյաների եւ այլ փոքրամասնությունների հանդեպ ԻԼԻՊ-ի քաղաքականությունը ցեղասպանություն է»,- հայտարարել է Թվիգը:
Պատգամավոր Փաունդն իր հերթին հիշեցրել է, որ Համայնքների պալատում մի շարք բանավեճեր է կազմակերպել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության թեմայով:
«Ես դա ցեղասպանություն եմ կոչում, բայց հասկանում եմ, թե ինչու է Համայնքների պալատը նախընտրում գրեթե 2 մլն հայերի սպանությունները ցեղասպանություն չկոչել, քանի որ այդ իրադարձությունները տեղի են ունեցել 1948 թվականից առաջ, երբ այդ եզրույթը չէր կիրառվում: Բայց մենք գիտենք, որ դա ցեղասպանություն է եղել: Դա ժխտելը կրկնակի խտրականություն է, կրկնակի մահ: Ամեն ինչ իր անունով կոչենք. դա ցեղասպանություն է, եւ չի կարելի է ԻԼԻՊ-ին թույլ տալ հաղթել»,- հայտարարել է նա:

The British parliament on Wednesday held a debate on the recognition of genocide by Daesh against Yazidis, Christians and other ethnic and religious minorities.
The Commons voted unanimously to declare Yazidis and Christians victims of genocide and raise the issue at the UN Security Council.
During the debates, MPs Stephen Twigg and Stephen Pound reminded of the Genocide perpetrated against Armenians one hundred years ago.
“A glance at the history of this region should surely lead us to learn some lessons today. A century ago, the Armenians and Assyrians suffered a genocide. I absolutely agree with the hon. Member for Congleton that the policy of Daesh towards the Yazidi, Christians and other minorities amounts to genocide,” Mr. Twigg said.
In turn, Mr. Pound recalled that he had had so many debates on the Floor of the House about the Armenian genocide of 1915.
“I call it genocide, but I appreciate that the House chooses not to call the massacre of nearly 2 million Armenians a genocide because the word was not promulgated until 1948. In reality, however, we know it was genocide. To deny that recognition through the use of the word to a group of people who suffered that way is a double discrimination. It is a double death, in many ways. Let us call this what it is: this is genocide, and Daesh must not be allowed to triumph and win,” he said.