Հարավային Քալիֆորնիայում հրապարակել են կավատության մեջ մեղադրվող Մհեր «Մայք» Հակոբյանի, նրա կնոջ՝ Նատալյա Մուրավյովայի եւ նախկին կնոջ՝ Ալլա Կասյանովայի դատավճիռը: Մեղքը ընդունելու փաստը հաշվի առնելով՝ մեղադրյալների նկատմամբ փոքր պատժաչափ է սահմանվել. Նատալյա Մուրավյովան դատապարտվել է մեկ տարվա պայմանական ազատազրկման, Ալլա Կասյանովան՝ 2, Հակոբյանը՝ 3 տարվա ազատազրկման:
Ավելի վաղ ԱՄՆ միգրացիոն եւ մաքսային ոստիկանության մամուլի ծառայությունը հաղորդել էր, որ 2002 թվականին Հարավային Քալիֆորնիայի բնակիչներ Մհեր «Մայք» Հակոբյանն ու Նատալյա Մուրավյովան ձերբակալվել են՝ Հարավային Քալիֆորնիայի քաղաքներում աշխատելու նպատակով Արեւելյան Եվրոպայից մարմնավաճառների վարձելու կասկածանքով:
Պետական մեղադրանքի համաձայն, հանցագործները Մերձբալթյան երկրներից եւ Ռուսաստանից աղջիկների օգնել են վիզայից հրաժարվելու ծրագրով փաստաթղթեր ձեւակերպել, որը որոշ երկրների քաղաքացիների թույլ տալիս 90 օր ԱՄՆ-ում գտնվել՝ տուրիստական կամ գործնական այցի նպատակով: Երբ աղջիկներն ԱՄՆ են ժամանել, մեղադրյալները նրանց հարկադրել են մարմնավաճառությամբ զբաղվել:
Հետագայում նույնպիսի մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ Հակոբյանի նախկին կնոջը՝ Ալլա Կասյանովային:
Զույգին բռնել են, երբ նրանց Լոս Անջելեսի օդանավակայանում դիմավորել են Լատվիայից երկու աղջկա: Վերջինները չեն կարողացել հստակ պատասխանել իրենց այցի մասին տարրական հարցերի: Ավելին, Մոսկվայից ժամանած նրանց ուղեբեռում մաքսային ծառայության աշխատակիցները «մարմնավաճառների առարկաներ» են հայտնաբերել. մեծ քանակությամբ պահպանակներ եւ սեռական ակտիվության ժամանակ տարատեսակ վարակների դեմ դեղորայք:
Մաքսային ծառայությունը հաջորդ չվերթով աղջիկներին Ռուսաստան է ուղարկել, ինչը զայրացրել է շքեղ մեքենայով օդանավակայան ժամանած Հակոբյանին: Հատուկ ծառայությունները սկսել են հետեւել կասկածելի բիզնեսով զբաղվող հային ու նրա ռուս կնոջը: 10 ամիս ամիս անց Լոս Անջելեսի դատախազությունը բոլոր երեքին պոռնկություն կազմակերպելու մեղադրանք է առաջադրել:
Հանցավոր գործունեության ամբողջ ընթացքում Հակոբյանը ներկա եւ նախկին կանանց հետ Լատվիայից եւ Ռուսաստանից ԱՄՆ է տարել 20 տարեկան 14 ռուսախոս աղջկա:

Taken into consideration the fact that the defendants pleaded guilty to the offence they got short terms: Natalia Muravyova received one year probation , Kasyanov - two years , and Hakobyan - three years .
As the press office of Immigration and Customs Enforcement of the United States reported earlier, in 2002, a resident of the Southern California Mher Hakobyan and his wife Natalia Muraveva were detained on suspicion of hiring prostitutes from the Eastern Europe to work in the Southern California cities. Both suspects were imprisoned without the right to bail.
According to the public prosecution, the criminals helped women from the Baltic States and Russia to fill in the documents for Visa Waiver Programs, which allows to make tourist or business trips to the United States without obtaining a visa. This program allows the citizens of several countries to stay in the US up to 90 days . When the women arrived to the US, the criminals forced them to prostitution. The same charges were brought against a certain Alla Kasyanov, who , as it turned out later , was the ex-wife of Hakobyan.
The couple was caught at the airport in Los Angeles upon accepting Latvian women who could not clearly answer simple questions about their places of residence in the United States and goals of visit. Moreover, the customs officers discovered "prostitutes’ accessories ": condoms, drugs to prevent infections from different sexual activities , and other items of sex paraphernalia in the luggage of the women.
Santa Ana court documents state that the criminal trio has transformed their apartments in Santa Monica into brothel, where the prostitutes accepted customers during the period of 3 months, and then returned home. 30 minutes of those women’s service cost $100, $350 or more. In total, Hakobyan together with his criminal group smuggled 20 years old 14 Russian-speaking women from Latvia and Russia to the USA.