Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գլխավոր պայմանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն է: Այդ մասին, Cihan գործակալության փոխանցմամբ, Նյու Յորքում ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն:
«Յուրաքանչյուրը պետք է հարգի մյուս երկրի տարածքային ամբողջականությունը, եւ վաղ թե ուշ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն»,- ասել է Դավութօղլուն:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրվեցին հարաբերությունների կարգավորման հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնք պետք է վավերացվեին երկու երկրների խորհրդարաններում: Սակայն Թուրքիան վավերացումը սկսեց կապել ղարաբաղյան խնդրի հետ, եւ Հայաստանը ստիպված առկախեց վավերացումը:

The resolution of Karabakh conflict remains the main condition for normalizing relations between Armenia and Turkey, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu stated in New York, Cihan agency reports.
“Everyone must respect the territorial integrity of another country, and sooner or later, relations between Baku and Yerevan will have to return to normal," Davutoglu said.
On October 10, Armenian and Turkish Foreign Ministers signed the protocols on the normalization of relations in Zurich. U.S. Secretary of State Hillary Clinton, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, French Foreign Minister Bernard Kouchner and Secretary General of the Council of the European Union Javier Solana attended the signing ceremony. However, Turkey started to link the Armenia-Turkey normalization process with other issues, particularly the Karabakh conflict resolution.