Լոռու մարզ կատարած այցելության ժամանակ, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն այցելել է Վանաձորի մանկատուն՝ ծանոթանալու երեխաների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումներին:
ԱՄՆ դեսպանատնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում դեսպան Ռիչարդ Միլսի ուշադրության կենտրոնում էին մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցերը եւ այս հարցերի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով Լուռու մարզ կատարած իր այցի շրջանակում, որտեղ նա հանդիպումներ ունեցավ մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող մի շարք կառույցների հետ, դեսպանն այցելեց նաեւ Վանաձորի մանկատուն:
Դեսպանը ծանոթացել է մանկատան պայմաններին, զրուցել Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարության եւ ՄԱԿ-ի Երեխաների հիմնադրամի՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչների հետ: Նա նաեւ զրուցել է մանկատան անձնակազմի ու սաների հետ՝ երեխաների պաշտպանության ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ նրանց մոտեցումներին ծանոթանալու նպատակով: Քննության են առնվել մանկատների բեռնաթափման եւ երեխաներին ընտանիք վերադարձնելու հեռանկարները:
«Երեխաները պատշաճ խնամքի, հոգածության, սիրո ու աջակցության իրավունք ունեն: Նման խնամք ու հոգածություն ապահովելու համար խնամատար հաստատությունները, թերեւս, լավագույն վայրը չեն: Բացի այդ, դա թանկ տարբերակ է պետության համար եւ նաեւ կոռուպցիոն դրսեւորումների տեղիք է տալիս՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ֆինանսավորումը հատկացվում է հաստատության սաների թվի հիման վրա եւ ոչ խնամքի որակի հիման վրա»,-ասել է Միլսը:
Կյանքի դժվարին պայմաներում հայտնված երեխաների վերաբերյալ ԱՄՆ կառավարության գործողությունների ծրագրի շրջանակում 2015թ. հոկտեմբերին Հայաստանը ընտրվել էր որպես առաջնային մասնակից, ինչը թույլ է տալիս հետեւողականորեն աջակցել երեխաների պաշտպանությանն ուղղված բարեփոխումներին: ՀՀ կառավարությունը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, Վորլդ Վիժըն, Սեյվ դե չիլդրեն, Հույսի կամուրջ կազմակերպությունների հետ միասին աշխատում է ռիսկային խմբերի երեխաների խնամքի բարելավման հարցերի շուրջ:
Նպատակներից մեկը, որի ուղղությամբ համագործակցում են ԱՄՆ եւ ՀՀ կառավարությունները խնամատար հաստատությունների բեռնաթափումն է: Ըստ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Հայաստանում մոտ 4.500 երեխա կա երկրի 41 խնամատար հաստատություններում՝ մանկատներ, գիշերօթիկ դպրոցներ, հատուկ կրթական հաստատություններ: Այս հաստատություններում տեղավորված երեխաների 97 տոկոսը սոցիալապես անապահով ընտանիքներից են, ընդ որում երեխաների ծնողներից առնվազն մեկը ողջ է:
«Այլընտրանքային ծառայությունների բացակայության պատճառով երեխաների պաշտպանության ներկայիս համակարգը նպաստում է, որպեսզի հաշմանդամություն, հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխաների ծնողները եւ սոցիալապես անապահով ընտանիքները ձգտեն երեխաներին ուղարկել խնամատար հաստատություններ՝ ժամանակավոր կամ մշտական խնամքի համար: Այս երեխաները, ինչպես եւ ցանկացած այլ երեխա, իրավունք ունի հասակ առնել ընտանիքում կամ ազգականների: Որտեղ հնարավոր է, մենք պետք է համախմբենք մեր ջանքերը պաշտպանելու այս երեխաների իրավունքները եւ այդ կերպ օժանդակելով, որ պահպանվի ընտանիքը », - ասաց դեսպան Միլսը:
Վանաձորի մանկատուն կատարած այցից զատ դեսպանը Լոռու մարզում հանդիպում ունեցավ «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչների հետ, ովքեր զբաղվում են զինված ուժերում մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերով: Դեսպան Միլսը նաեւ հանդիպում ունեցավ Խաղաղության կորպուսի կամավորներից մեկի հետ, ով աշխատում է ռիսկային խմբերի երիտասարդներին ու տարեցներին սոցիալական ու կրթական ծառայություններ մատուցող «Օրրան» կենտրոնում: Այստեղ դեսպանը հարցազրույց տվեց «Օրրան» կենտրոնի ծրագրի շրջանակում լրագրողական գործ ուսանող երիտասարդներին:
«Խաղաղության կորպուսի մեր կամավորներից շատերն աշխատում են «Օրրանի» նման կենտրոններում՝ օգնելով մշակել ծրագրեր, որոնք կօգնեն համայնքների ու կենսակերպի բարելավմանը, - ասաց դեսպան Միլսը, - Խաղաղության կորպուսի այս կամավորները մարմնավորում են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի շունչն ու ոգին՝ ապահովելով, որ համայնքում բոլորը ստանան կրթություն, սեր ու օժանդակություն, որ անհրաժեշտ է հասարակության ակտիվ ու պահանջատեր անդամ դառնալու համար»:

YEREVAN. – As part of a month long focus on human rights, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills visited a residential care facility for children in Vanadzor. His trip was part of a larger tour of the Lori province, where he traveled to a number of organizations touching upon human rights, the U.S. Embassy in Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
In Vanadzor, Ambassador Mills toured the orphanage and talked with representatives from Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs (MLSA) and UNICEF. He also met with orphanage staff and the young residents, to get their views on the government of Armenia’s child welfare reform. They discussed prospects for transformation of the institution of orphanages in Armenia, and the challenges in reuniting children with their extended families.
“Children have human rights too, the right to proper care and support and love,” Ambassador Mills said. “Institutional care is not necessarily the best environment to provide such care. Plus it is costly for the state and breeds corruption, especially when financing of residential institutions is based on the number of children and not linked to the service provision or outcome.”
In October 2015, Armenia was designated as a priority country under the U.S. Government Action Plan on Children in Adversity (APCA). Such a designation allows in-depth support of child welfare reform efforts in Armenia. The Armenian government – supported by USAID, UNICEF, World Vision, Save the Children and Bridge of Hope – is working to improve care for at-risk youth in Armenia.
One goal they are working on is de-institutionalizing children. According to UNICEF, nearly 4,500 children live in 41 residential institutions -- orphanages, night care institutions, and special educational facilities. Ninety-seven percent of the children living in institutions are children from socially vulnerable families, who have at least one living parent. At least two-thirds of children at special educational facilities do not have a certified disability, but are simply victims of poverty and social neglect.
“Due to the lack of alternative services, the existing child care system of Armenia encourages parents of disabled children, children with special educational needs, and economically disadvantaged families to send their children to institutions for temporary or often permanent care,” Ambassador Mills said. “And these children have the same human rights as children living with their families, or with extended family. Where we can, we must work together to protect the human rights of these children, the most vulnerable in society.”
Along with touring the Vanadzor Orphanage, the Ambassador’s trip to Lori included a meeting with representatives from Peace Dialogue NGO, which deals with human rights concerns coming from the Armenian military. He also met with U.S. Peace Corps volunteers working at the Orran Center, an organization helping at-risk youth and seniors through social services and educational programs. While there, he was interviewed by some of the student journalists learning their craft through the Orran Center’s programs.
“Many of our Peace Corps volunteers work in centers such as Orran, helping develop programs that aim to improve communities and lift people up,” Ambassador Mills said. “These Peace Corps volunteers embody the spirit of the Universal Declaration of Human Rights, by ensuring that all members of society get the education and support needed to become contributing, active members of society.”