Եթե Հռոմի պապը 1915-ի իրադարձությունները նորից ցեղասպանություն կոչի, այդ հանգամանքը ճնշում կգործադրի նախագահ Բարաք Օբամայի վրա,– NBC News–ին ասել է ին Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրենը:
«Հռոմի պապը Հայոց ցեղասպանության հարցում բարոյական կողմնացույցի դեր է կատարում, ու եթե նա հայաստանյան այցի ժամանակ նորից արտասանի ցեղասպանություն բառը, այդ հանգամանքը ճնշում կգործադրի նախագահ Օբամայի կամ այդ պաշտոնում նրան փոխարինողի վրա, ստիպելով վերջապես կոտրել լռությունը ու մեկընդմիշտ կոչել դա ցեղասպանություն բառով »- ասել է Արամ Համբարյանը:
Հայաստան կատարելիք այցի ժամանակ Հռոմի պապը այցելելու է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Եվ ամենակարեւոր պահն այն է, թե ինչ բառ է նա օգտագործելու Օսմանյան կայսրությունում 1915-ին կատարված իրադարձությունների մասին խոսելիս:

If Pope calls the 1915 events a genocide once again, the move will put pressure on President Barack Obama, executive director of the Armenian National Committee of America told NBC News.
“The pope is acting as a moral compass on Armenia's genocide and if he calls it a genocide while in Armenia it will put pressure on President Obama, or whoever takes his place, to finally break the silence and call it a genocide once and for all,” Hamparian said.
During his trip to Armenia, Pope Francis will visit Memorial to the Armenian Genocide victims. There will be focus on the word that he will use while talking about the 1915 events in the Ottoman Empire.