Չեխիայի հարավ–արեւելքում հայտնաբերել են նախկինում գիտությանն անհայտ «ատամնավոր» սարդ, փոխանցում է Telegraf–ը։
«Առանձնյակների չափերը սովորաբար չեն գերազանցում 15 միլիմետրը»,– լրագրողներին ասել է Պրագայի Ֆլորայի եւ ֆաունայի գիտահետազոտական ինստիտուտի պրոֆեոր Միլան Ռժեզաչը։ Նրա խոսքով՝ սարդանման հատվածոտանին ապրում է միայն Լեդնիցեի լճերի անտառներում եւ Բրժեցլավ քաղաքի մոտակա Ստիբուրկովյան լճի արգելոցում։
Սարդին անվանել են նրա բնակության վայրի անունով՝ մորավյան կարակուրտ։ Լատիներեն այն կոչվում է Enoplognatha bryjai։
Մորավյան կարակուրտը Չեխիայի Հանրապետությունում ապրող 69 սարդերի տեսակներից միակն է, որի արուն անզեն աչքով տեսանելի ատամանման ելուստ ունի։

Неизвестный ранее науке «зубастый» паук обнаружен на юго-востоке Чехии, передает Telegraf.
«Размеры особей, как правило, не превышают 15 миллиметров», - сообщил журналистам открывший новый вид профессор пражского Научно-исследовательского института флоры и фауны Милан Ржезач. По его слова, паукообразное членистоногое обитает только в районе лесопарков у Ледницких прудов и в природном заповеднике Стибурковские озера близ города Бржецлав. Паук назван по месту своего обитания - моравским каракуртом. По-латыни новый вид называется Enoplognatha bryjai.
Моравский каракурт - единственный из 69 видов обитающих в Чешской республике пауков, самцы которого имеют заметные невооруженным глазом напоминающие зубы наросты на жвалах - верхних челюстях ротового аппарата. Поэтому его можно назвать зубастым пауком.