Հայկական դրամով արժեթղթերը օտարերկրյա ներդրողներին ավելի մատչելի են դառնալու։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցին ասել է Nasdaq OMX Armenia ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանում ICDM ստանդարտի ներդրման մասին օրինագիծը։
Օրինագիծը շատ օգտակար կլինի, քանի որ հիմա օտարերկրյա ներդրողների կողմից հայկական դրամով արժեթղթերի գնումը շատ արդիական թեմա է, հավելել է նա։ Երբ օրինագիծն ուժի մեջ մտնի՝ այդ արժեթղթերը հնարավոր կլինի արտասահմանյան գործընկերներին առաջարկել ֆորվարդային կամ սվոփային գործարքներով։ Այդ դեպքում պայմանագրում հնարավոր կլինի պայմանավորվել, թե ներդրողը տեղական բաժնետոմսեր կամ արժեթղթեր գնելիս ինչ փոխարժեքով է արտարժույթը փոխանակելու դրամի, իսկ հետո նաեւ նախապես ամրագրել, թե եկամուտը ստանալուց հետո նա ինչ փոխարժեքով է դրամը փոխանակելու արտարժույթի։
Նման պայմանագրեր կարելի է կնքել արդեն հիմա ISDA տիպային պայմանագրի հիման վրա։ Դրա համար նաեւ տեխնիակական հնարավորություն կա՝ Clearstream քլիրինգային կենտրոնի լինքը, որը 2016-ի կեսերից գործում է Հայաստանում երկկողմանի ռեժիմով ( Հայաստանում եւ Հայաստանից գործարքների համար) ։
Եթե նման պայմանագիրը գործում է նորմալ պայմաններում, խնդիրներ չեն ծագում։ «Իսկ եթե գործարքի մասնակիցներից մեկը չկատարի՞ իր պարտավորություններչը։ Այդ դեպքում ինչպե՞ս պետք է նրա գործընկերը իրացնի բազային ակտիվը։ Եվ ահա հիմա օրենսդրական բարեփոխումները այդ ակտիվների հաշվարկի ու գնահատման նաեւ պայմանագրերի հետ կապված խնդիրների դեպքում դրանց իրացման միջազգային չափորոշիչներ կառաջարկեն։ Դրա շնորհիվ պայմանագրերը ընդունելի կդառնան ներդրողների համար»,- պարզաբանեց Սարոյանը։
Արժեթղթերի շուկայի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխությունները մշակվել են Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի հետ համագործակցությամբ՝ Սվոփների ու դերիվատիվների միջազգային ասոցացիայի (ISDA) մոդելով։

YEREVAN. - Securities in Armenian drams will become more available for foreign investors.
Chief Executive Officer of Nasdaq OMX Armenia, Konstantin Saroyan, told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am, commenting on the draft bill on introducing the ICDM standard in Armenia.
The bill will prove very useful, since the purchase of securities in Armenian drams by foreign investors is a very topical subject, he added. After the bill takes effect, these securities can be offered to foreign investors as forwards or swaps. In this case it will be possible to stipulate in the contract the rate used by investors when exchanging the foreign currency into drams for purchasing local shares or bonds, and then establish beforehand the rate they use to convert dram into another currency after receiving their income.
Such agreements can be signed now as well, on the basis of ISDA (International Swaps and Derivatives Association) standard form agreement. The technical opportunity for this is also available through the link of Clearstream Clearing Center, which has been operating in Armenia in bilateral regime (for transactions to/from Armenia) since mid-2016.
If such agreement is enacted in normal conditions, no problems will arise. ''But what if one of the transaction participants doesn't fulfill his obligation? How can his partner carry out basic assets? And now the reforms in legislation will propose international standards for accounting and assessment of these assets, as well as their implementation in case issues arise in regard to contracts. This will make contracts more acceptable for investors,'' Saroyan said.
The changes in the Armenian Law on Securities Market were worked out in cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), following the ISDA model.