Հայկական դրամով արժեթղթերը օտարերկրյա ներդրողներին ավելի մատչելի են դառնալու։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցին ասել է Nasdaq OMX Armenia ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանում ICDM ստանդարտի ներդրման մասին օրինագիծը։
Օրինագիծը շատ օգտակար կլինի, քանի որ հիմա օտարերկրյա ներդրողների կողմից հայկական դրամով արժեթղթերի գնումը շատ արդիական թեմա է, հավելել է նա։ Երբ օրինագիծն ուժի մեջ մտնի՝ այդ արժեթղթերը հնարավոր կլինի արտասահմանյան գործընկերներին առաջարկել ֆորվարդային կամ սվոփային գործարքներով։ Այդ դեպքում պայմանագրում հնարավոր կլինի պայմանավորվել, թե ներդրողը տեղական բաժնետոմսեր կամ արժեթղթեր գնելիս ինչ փոխարժեքով է արտարժույթը փոխանակելու դրամի, իսկ հետո նաեւ նախապես ամրագրել, թե եկամուտը ստանալուց հետո նա ինչ փոխարժեքով է դրամը փոխանակելու արտարժույթի։
Նման պայմանագրեր կարելի է կնքել արդեն հիմա ISDA տիպային պայմանագրի հիման վրա։ Դրա համար նաեւ տեխնիակական հնարավորություն կա՝ Clearstream քլիրինգային կենտրոնի լինքը, որը 2016-ի կեսերից գործում է Հայաստանում երկկողմանի ռեժիմով ( Հայաստանում եւ Հայաստանից գործարքների համար) ։
Եթե նման պայմանագիրը գործում է նորմալ պայմաններում, խնդիրներ չեն ծագում։ «Իսկ եթե գործարքի մասնակիցներից մեկը չկատարի՞ իր պարտավորություններչը։ Այդ դեպքում ինչպե՞ս պետք է նրա գործընկերը իրացնի բազային ակտիվը։ Եվ ահա հիմա օրենսդրական բարեփոխումները այդ ակտիվների հաշվարկի ու գնահատման նաեւ պայմանագրերի հետ կապված խնդիրների դեպքում դրանց իրացման միջազգային չափորոշիչներ կառաջարկեն։ Դրա շնորհիվ պայմանագրերը ընդունելի կդառնան ներդրողների համար»,- պարզաբանեց Սարոյանը։
Արժեթղթերի շուկայի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխությունները մշակվել են Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի հետ համագործակցությամբ՝ Սվոփների ու դերիվատիվների միջազգային ասոցացիայի (ISDA) մոդելով։

Ценные бумаги в армянских драмах станут доступнее иностранным инвесторам. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am гендиректор фондовой биржи Nasdaq OMX Armenia Константин Сароян, комментируя законопроект о внедрении в Армении стандарта ICDM.
Законопроект окажется очень полезным, потому что сейчас покупка зарубежными инвесторами ценных бумаг в армянских драмах – очень актуальная тема, добавил он. После вступления проекта в силу, эти ценные бумаги можно будет предлагать зарубежным партнёрам под форварды или свопы. В этом случае в контракте можно будет оговаривать, по какому курсу инвестор меняет инвалюту на драмы для покупки местных акций или облигаций, а затем – заранее установить, по какому курсу он, получив доход, конвертирует драмы обратно в валюту.
Такие договоры можно заключать уже сейчас, на основе типового договора ISDA (Международной ассоциации свопов и деривативов). Есть для этого и техническая возможность – линк клирингового центра Clearstream, который действует в Армении в двустороннем режиме (для сделок в Армению / из Армении) в середины 2016 г.
Если такой договор действует в нормальных условиях, проблем не возникает. «Но что если один из участников сделки не исполнит обязательство? Каким образом его партнёру реализовать базовый актив? И вот теперь, реформы в законодательстве предложат международные стандарты учёта и оценки этих активов, а также их реализации в случае проблем по контрактам. Это сделает сами контракты приемлемыми для инвесторов», - пояснил Сароян.
Изменения в законе Армении «О рынке ценных бумаг» разработаны в сотрудничестве  с Европейским Банком реконструкции и развития, по модели Международной ассоциации свопов и деривативов (ISDA).