ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը քննադատել է Իրաքի Մոսուլ քաղաքի ազատագրման պատրաստության Վաշինգթոնի մարտավարությունը, հայտնում է ABC–ն։
«Ես Մոսուլի մասին արդեն 3 ամիս լսում եմ, թե մենք կհարձակվենք։ Բայց ինչի՞ համար խոսել այդ մասին։ Պատճառներից մեկը, թե ինչու է նրանց պետք Մոսուլն այն է, որ նրանք ուզում էին բռնել գրոհայիններին, որոնք նրանց կարծիքով այնտեղ էին։ Հենց որ իմացան հարձակման մասին, հեռացան։ Ինչու՞ սկզբում չհարձակվել, իսկ հետո նոր հայտնել այդ մասին»,– ասել է Թրամփը։
Նա նշել է, որ ԻՊ գրոհայինները ավելի մեծ դիմադրություն են ցույց տալիս, քանի որ տեղյակ են եղել հարձակման մասին։
«Մենք Մոսուլ ունեինք, բայց ստիպված ենք հետ վերադարձնել այն, քանի որ Հիլարի Քլինթոնն ու Օբաման մեծ վակուում էին ստեղծել, եւ ԻՊ–ը մտավ ու վերցրեց Մոսուլը»,– ասել է Թրամփը։

Кандидат в президенты в США от Республиканской партии Дональд Трамп раскритиковал тактику Вашингтона при подготовке операции по освобождению иракского Мосула от боевиков террористической группировки «Исламское государство», сообщает  Gazeta со ссылкой на телеканал ABC.
«Я слышу о Мосуле уже на протяжении трех месяцев — «Мы будем атаковать». Но зачем нам говорить об этом? Элемент неожиданности. Одна из причин, почему им нужен Мосул — они хотели взять лидеров ИГ, которые, как они полагали, были там, в Мосуле. Как только они узнали об атаке, они ушли. Почему бы им сначала не провести атаку, а затем уже говорить об этом?» — сказал Трамп.
Он подчеркнул, что боевики террористической организации оказывают гораздо больше сопротивление, потому что знали о готовившемся нападении.
Миллиардер обвинил президента США Барака Обаму и экс-госсекретаря Хиллари Клинтон в том, что их политика привела к захвату Мосула боевиками ИГ.
«У нас был Мосул. И нам приходится возвращать его, потому что Хиллари Клинтон и Обама оставили большой вакуум, и ИГ вошли в город и взяли Мосул», — подчеркнул Трамп.