Տաջիկստանում Աֆղանստանի դեսպանը եղել է այն 120 մարդկանց թվում, որոնք վիրավորվել են Աֆղանստանի հյուսիսային Մազարի-Շարիֆ քաղաքում Գերմանիայի գլխավոր հյուպատոսության վրա «Թալիբան» շարժման գրոհայինների հարձակման ժամանակ: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նախօրեի երեկոյան պայթուցիկով ավտոմեքենան մխրճվել է հյուպատոսությունը շրջափակող պատի մեջ: Այնուհետեւ դիվանագիտական ներկայացուցչության մոտ եւ նրա տարածքում տեղի է ունեցել ռազմական բախում:
«Թալիբան» շարժումը հայտարարել է, թե ահաբեկչությամբ վրեժ են լուծել Աֆղանստանի հյուսիսային Քունդուզ նահանգի վրա ամերիկյան ավիահարվածների համար, որի հետեւանքով գրեթե մեկ շաբաթ առաջ ավելի քան 30 խաղաղ բնակիչ էր զոհվել, որոնց մեծ մասը կանայք եւ երեխաներ էին, եւս 19 մարդ վիրավորվել էր: Ահաբեկչության հետեւանքով զոհվել է նվազագույնը 4 մարդ, մոտ 120 մարդ վիրավորվել է:

Afghanistan’s Ambassador to Tajikistan is among 120 people wounded in last night’s Taliban attack on German consulate in Afghanistan’s Mazar-i-Sharif, Sputnik reported.
On Thursday, regional police confirmed that there was a suicide bomb attack and a separate explosion inside the Mazar Hotel in the city of Mazar-i-Sharif that has been used as a consulate by German diplomats.
The Taliban movement said that the attack is a revenge for airstrike of the Americans in the northern Afghan province of Kunduz as a result of which more than 30 civilians, the majority of whom women and children, were killed an 19 more were wounded.  As a result of the terrorist attack at least four people were killed and about 120 were injured.