Տաջիկստանում Աֆղանստանի դեսպանը եղել է այն 120 մարդկանց թվում, որոնք վիրավորվել են Աֆղանստանի հյուսիսային Մազարի-Շարիֆ քաղաքում Գերմանիայի գլխավոր հյուպատոսության վրա «Թալիբան» շարժման գրոհայինների հարձակման ժամանակ: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նախօրեի երեկոյան պայթուցիկով ավտոմեքենան մխրճվել է հյուպատոսությունը շրջափակող պատի մեջ: Այնուհետեւ դիվանագիտական ներկայացուցչության մոտ եւ նրա տարածքում տեղի է ունեցել ռազմական բախում:
«Թալիբան» շարժումը հայտարարել է, թե ահաբեկչությամբ վրեժ են լուծել Աֆղանստանի հյուսիսային Քունդուզ նահանգի վրա ամերիկյան ավիահարվածների համար, որի հետեւանքով գրեթե մեկ շաբաթ առաջ ավելի քան 30 խաղաղ բնակիչ էր զոհվել, որոնց մեծ մասը կանայք եւ երեխաներ էին, եւս 19 մարդ վիրավորվել էր: Ահաբեկչության հետեւանքով զոհվել է նվազագույնը 4 մարդ, մոտ 120 մարդ վիրավորվել է:

Афганский посол в Таджикистане оказался среди более 120 человек, получивших ранения в результате атаки боевиков движения «Талиба» на Генконсульство ФРГ в городе Мазари-Шариф на севере Афганистана, сообщает ТАСС
Накануне  вечером начиненный взрывчаткой автомобиль врезался в стену, окружающую консульство. Затем близ диппредставительства и на его территории произошли боевые столкновения. Движение «Талибан» (запрещено в РФ) заявило, что теракт является местью за авиаудар американцев в северной афганской провинции Кундуз, в результате которого примерно неделю назад погибли более 30 мирных жителей, большинство из которых женщины и дети, еще 19 получили ранения. В результате теракта погибли как минимум четверо человек, еще около 120 получили ранения.