Կիպրական հակամարտության կարգավորման մասին շատ են խոսում, սակայն դրա լուծումը գործնականում հնարավոր չի թվում։ Նման տեսակետ է հայտնել քաղաքագետ Կարինե Գեւորգյանը, NEWS.am -ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով կիպրական հակամարտության կարգավորման հեռանկարները։
Քաղաքագետի խոսքով Թուրքիան շահագրգռված չէ լուծել հակամարտությունը, հակառակը՝ Անկարան ուզում է հասնել թուրքական մասի օրինականացմանը։
Նշենք, որ Կիպրոսի հունական ու թուրքական մասերի առաջնորդներ՝ Նիկոս Անաստասիադիսի ու Մուստաֆա Ակինջիի միջեւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցնում են բանակցություններ ՝ կղզու վերամիավորման մասին, որը բաժանվել էր 1974-ին թուրքական զորքերի մտնելուց ու չորս տարի հետո Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության հռչակումից հետո։ Բանակցային գործընթացը կանգ էր առել տարածքային հարցերի պատճառով։ Այդուհանդերձ, չնայած բանավեճերը փակ դռների հետեւում էին, որոշ աղբյուրներ հայտնում էին, որ հույները ուզում են վերադարձնել որոշ տարածքներ։

Об урегулировании кипрского конфликта много говорится, однако его решение на практике не представляется возможным. Такое мнение выразила политолог Карине Геворкян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am перспективы урегулирования кипрского конфликта.
По словам политолога, Турция не заинтересована в решении конфликта, так как, напротив, Анкара добивается легитимизации турецкой части.
Отметим, что под эгидой ООН проходят переговоры между лидерами греческой и турецкой частей Кипра Никосом Анастасиадисом и Мустафой Акынджи о воссоединении острова, разделенного в 1974 г. после ввода турецких войск и провозглашения четырьмя годами позднее Турецкой Республики Северного Кипра. Переговорный процесс «запнулся» на территориальном вопросе. Несмотря на то, что дискуссии шли за закрытыми дверями, некоторые источники сообщают, что греки хотят возвращения некоторых территорий.