National Geographic ամսագրի շապիկի աֆղանուհի հայտնի փախստական Շարբաթ Գուլան Հնդկաստանում անվճար բուժում կստանա: Այս մասին Twitter-ի իր էջում հայտնել է Հնդկաստանում Աֆղանստանի դեսպան Շահիդա Աբդալին:
NDTV-ի տեղեկություններով՝ հեպատիտ С-ով տառապող Գուլան կբուժվի երկրի հարավում գտնվող Բանգալոր քաղաքի հիվանդանոցում: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ արդեն ստացվել է նրան համապատասխան բուժման կուրս տրամադրելու հնդկական կողմի համաձայնությունը:
1985 թվականին Շարբաթը համաշխարհային հռչակ է ձեռք բերել, երբ նրա լուսանկարը հրապարակվել է National Geographic-ի շապիկին: Աֆղանցի աղջկան լուսանկարել էր լրագրող Սթիվ ՄակՔարին պակիստանյան Փեշավարի ճամբարում: Այդ ժամանակ Գուլան մոտ 12 տարեկան էր: Նրան անվանել են «Աֆղանական Մոնա Լիզա» եւ աֆղանական պատերազմի ողբերգության խորհրդանիշ:

Знаменитая афганская беженка с обложки журнала National Geographic Шарбат Гула пройдет бесплатное лечение в Индии. Об этом сообщил в своем микроблоге Twitter посол Афганистана в Индии Шаида Абдали.
«Знаменитая Шарбат Гула скоро будет в Индии, чтобы пройти бесплатное лечение», - сообщил посол.
По информации телеканала NDTV, Гула, которая страдает гепатитом-С, будет лечиться в больнице в городе Бангалоре на юге страны. Согласие индийской стороны предоставить ей соответствующий медицинский курс уже получено, передает ТАСС.
В 1985 году Шарбат получила мировую известность, когда ее фотография была опубликована на обложке журнала National Geographic. Фото афганской девушки было сделано журналистом Стивом МакКарри в лагере беженцев в пакистанском Пешаваре. В то время Гуле было около двенадцати лет. Тогда ее назвали «Афганской Моной Лизой» и символом трагедии афганской войны.