Բրիտանիան եւ Ֆրանսիան տապալել են ԵՄ անդամ երկրների արտահերթ հանդիպումը, որի ժամանակ պետք է քննարկվեր բլոկի վերաբերմունքը ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների նկատմամբ, որում հաղթանակ էր տարել Դոնալդ Թրամփը, փոխանցում է Financial Times–ը։
ԵՄ դիվանագետներն ուզում էին հանդիպում կազմակերպել, որպեսզի ազդակ ուղարկեին այն մասին, թե ինչ է ակնկալում ԵՄ–ն Թրամփից։ Սակայն Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները տապալել են այդ նիստը, ինչը, թերթի կարծիքով նշանակում է, որ այդ հարցի շուրջ միասնական կարծիքը բացակայում է։
Նման «պառակտումը», ինչպես նշվում է, ցուցադրում է Թրամփի հաղթանակի հարցում բլոկի արձագանքի համակարգման դժվարությունները։ Գերմանիան, օրինակ, ուզում էր ցույց տալ, որ ԵՄ–ն կարող է արագ արձագանքել արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերին։
Հաղորդվում է, որ ԵՄ–ն պատրաստվում էր հանդիպում անցկացնել այն բանից հետո, երբ Թրամփը կանի իր առաջին կարեւոր նշանակումները։ Թրամփը Սպիտակ աշխատակազմի ղեկավար է նշանակել Ռայանս Փրիբուսին, որը իսկ Հանրապետական կուսակցության Ազգային կոմիտեի նախագահն է։

Британия и Франция сорвали проведение экстренной встречи стран – членов Евросоюза, на которой должен был обсуждаться вопрос подхода блока к проведенным в США выборам президента, победу на которых одержал Дональд Трамп, пишет Gazeta со ссылкой на Financial Times.
Дипломаты стран блока хотели организовать встречу, чтобы «послать сигнал о том, что ожидает ЕС» от Трампа. Однако представители Британии и Франции сорвали проведение данного заседания, что, как пишет газета, обозначило отсутствие единой позиции по данному вопросу среди членов блока.
Подобный «раскол», как отмечается, демонстрирует сложности в координации реакции блока на победу Трампа, который, в том числе, поставил под сомнение обязательства США перед НАТО. Германия, например, хотела продемонстрировать, что ЕС умеет быстро отвечать на вопросы в области внешней политики.
Отмечается, что Евросоюз готовится провести встречу на фоне того, как Трамп делает свои первые важные назначения. Так, избранный президент назначил главой аппарата Белого дома Райанса Прибуса, председателя Национального комитета Республиканской партии.