Ամառային Երեւանի փողոցները լի են մարդկանցով, մեքենաների հոսքի արդյունքում խցանումներ են, բայց չնայած այս պատկերին՝ երբեք ոչ ոք չի գուշակի, թե ինչ խնդրի է բախվել Հայաստանը: Այս մասին ասված է հետխորհրդային երկրի ուղեղների արտահոսքի մասին գերմանական «Deutsche Welle»-ի պատրաստած ռեպորտաժում:
Դրանում նշվում է, որ Հայաստանի բնակչությունը շարունակաբար նվազում է: Հեռանում են նրանք, ում կարիքը Հայաստանն առանձնապես ունի՝ կրթված երիտասարդները: Նրանցից մեկն էլ ռեպորտաժի 26-ամյա հերոսուհի Անահիտն է, որը պատրաստվում է Լեհաստան մեկնել՝ մի նախագծի շուրջ աշխատելու: «Ես սիրում եմ իմ երկիրը, բայց մի շարք խնդիրներ կան, որոնց պատճառով չեմ ուզում մնալ»,- ասել է նա:
Հետազոտական կենտրոնում աշխատող Անահիտի խոսքով՝ Հայաստանում իսկապես դժվար է կարիերայում որոշակի նպատակների հասնել: «Ընկերներս հեռացել են. կեսը՝ Ռուսաստան, մյուս կեսը՝ տարբեր երկրներ: Այստեղ բավական միայնակ եմ զգում»,- նշել է նա:
Ռեպորտաժի հեղինակներն ընդգծել են, որ վերջին տարիներին արտագաղթի ալիք է նկատվում, եւ երկիրը լքող հայերի թիվը շարունակում է աճել:

На улицах летнего Еревана полно народа и пробок из потока машин, однако смотря на эту картину никто никогда не угадает, с какой проблемой столкнулась Армения. Об этом говорится в репортаже немецкой «Deutsche Welle» об утечеке мозгов из постсоветской страны.
В репортаже отмечается, что население Армении стремительно уменьшается. Уезжают те, в ком особенно нуждается Армения: а именно молодые и хорошо образованные. Одна из них 26-летняя героиня репортажа Анаит, которая собирается уехать в Польшу, где она начинает работу над проектом.  «Я люблю свою страну, но есть несколько проблем, почему я не хочу остаться»,- говорит она.
По словам Анаит, работающей в исследовательском центре, в Армении действительно сложно достигнуть целей в своей карьере. «Мои друзья уехали: половина из них в Россию, другая половина в разные страны. Здесь мне довольно одиноко»,- отмечает она,
Авторы репортажа подчеркивают, что в последние годы наблюдается волна эмиграции, и число армян, покидающих страну неуклонно растет.