Եթե գյուղացիները չկարողանան իրենց բերքի դիմաց ստանալ գումարները՝ Գյուղնախը կպաշտպանի նրանց շահերը։ Թե ինչ ընկերություն է նրանց պարտք ու ով է սեփականատերը, բոլորովին կարեւոր չէ, հավելել է նա։
Այն հարցին, թե ինչու այդ դեպքում հետաքննություն չի սկսվել «Վինար» գործարանի սեփականատիրոջ՝ պատգամավոր Կարո Կարապետյանի (Յուվեցի Կարոյի) դեմ, Մակարյանը հայտնել է, որ այս տարի Գյուղնախը առաջին անգամ դիմել է դատախազություն, որպեսզի պաշտպանի այն գյուղացիների շահերը, որոնց գործարանը պարտք է։
«Առհասարակ լավ կլիներ, եթե նրանք առաջինը դիմեին դատարան ու հայտնեին, որ գործարանը, ըստ պայմանագրի, իրենց չի վճարում։ Այլ ոչ թե մեկ տարի ու երեք ամիս սպասեին։ Բայց եթե գործը դրան է հասել, ապա մենք գյուղացիներին կօգնենք։ Մենք նրանց գործով դիմել ենք դատախազություն։ Կարծում եմ, որ դա մեր ասածի լավագույն հաստատումն է։ Պարզել, արդյոք պետչինովնիկներն են այդ բիզնեսի տերը, թե ոչ, մեր խնդիրը չէ։ Մեզ համար դա կարեւոր էլ չէ։ Լինի պատգամավոր, կամ թեկուզ նախարար»։

Если фермеры не смогут получить деньги за свой урожай, Минсельхоз будет защищать их интересы. Какая им компания задолжает и чьей она окажется, совершенно неважно, добавил он.
На вопрос, почему тогда не начато преследование против собственника завода «Винар», депутата парламента Каро Карапетяна («Ювеци Каро»), Макарян заявил, что в этом году Минсельхоз впервые обратился в прокуратуру, чтобы защитить интересы фермеров, которым завод задолжал.
«Вообще-то хорошо бы им самим вначале обратиться в суд и заявить, что завод не платит им по договору. А не ждать год и три месяца. Но если дело дошло до этого, то мы фермерам поможем. Мы по их делу обратились в прокуратуру. Думаю, это самое лучшее подтверждение наших слов. Выяснять, владеют ли госчиновники бизнесом – не наша задача. Нам это и неважно. Будь хоть депутат, хоть министр», - завял Макарян.