Ուկրաինայում պատգամավոր Բորիսլավ Բերյոզան Գերագույն ռադային հերթական նիստին բերել է փափուկ Սպասողի, հայտնում է «112 Ուկրաինան»։
Պատգամավորը իր ֆեյսբուքյան էջում մեկնաբանություն է հրապարակել «Սպասողը, ուկրաինացիների մեծ մասի նման, սպասում է, թե երբ են պատգամավորները հաճախելու Ռադա ու աշխատելու։ Եվ սպասում են որակյալ փոփոխությունների Կառավարությունից։ Նա համբերություն ունի։ Ժամանակը նույնպես։ Ինչը չի կարելի ասել Ուկրաինայի մասին»։
Բերյոզայի խոսքով, ինքը գոհ է, որ որոշ պատգամավորներ վիրավորվել են նիստի դահլիճում Սպասողի հայտնությունից։
Քանդակը, որը Ռուսաստանում հայտնի է Սպասող անունով, ստեղծել է հոլանդացի նկարչուհի Մարգրիտ վան Բրիֆորթը։ Այդ տարօրինակ արարածի կերպարը նա մտովի պատկերացրել է, երբ նայում էր բժիշկների մոտ հերթերում սպասող պացիենտներին։ Քանդակի բնօրինակը Լեյդենի համալսարանի բուժկենտրոնում է ցուցադրված։

Украинский депутат Борислав Береза принес на очередное заседание Верховной рады плюшевого Ждуна, сообщает телеканал «112 Украина».
На своей странице в Facebook парламентарий оставил следующий комментарий: «Ждун, как и большинство украинцев, ждет посещения и работы нардепов. И очень ждет качественных изменений от Кабмина. Терпения у него немало. Времени тоже. Чего нельзя сказать про Украину».
Береза также отметил, что доволен тем, что некоторые депутаты обиделись на «появление» Ждуна в зале заседаний.
В своем комментарии парламентарий подчеркнул, что уже полгода не может добиться от властей ответов на ряд важных вопросов. «Я тоже, как Ждун, жду, когда я смогу задать публично правительству некоторые вопросы», — пояснил Береза.
Скульптура Homunculus Loxodontus, известная в России как Ждун, создана голландской художницей Маргрит ван Брифорт. По словам девушки, образ странного существа посетил ее во время наблюдения за пациентами, сидящими в очереди к врачу. Оригинал скульптуры выставлен в медицинском центре университета Лейдена.