Մոսկվան պատրաստ է Հայաստանի եւ Թուրքիայի բանակցություններին աջակցել, երբ դրանք սկսվեն, եւ կողջուներ, մասնավորապես, հայ-թուրքական սահմանի բացումը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Regional Post — Caucasus պարբերականի հետ հարցազրույցում Լավրովը նշել է, որ ՌԴ-ն կարեւոր դերակատարում է ունեցել 2007-2009 թվականներին Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների ապասառեցման գործում, սակայն ավելի ուշ կարգավորման գործընթացը դադարել է:
«Սակայն սկզբունքորեն կարեւոր է, որ կողմերը ցուցադրել են պայմանավորվելու եւ լուրջ, պատասխանատու որոշումներ ընդունելու ունակություն: Համոզված եմ, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան ընդունակ են կարգավորելու եղած խնդիրները: Ըստ որում՝ շատ բան կախված է հենց իրենցից: Քաղաքական գործիչների որակը որոշվում է ոչ միայն օբյեկտիվ դժվարությունների իրատեսական վերլուծության խորությամբ, այլեւ լավատես լինելու ընդունակությամբ, որ իրականացնեն իրենց քաղաքացիների հույսերը եւ սպասումները: Երբ Երեւանն ու Անկարան նստեն բանակցային սեղանի շուրջ, Ռուսաստանը պատրաստ կլինի նրանց ամենաակտիվ աջակցություն ցուցաբերելու»,- ասել է նա:
«Բնականաբար, մենք միայն կողջունեինք, որ ԵՏՄ-ի արտաքին սահմանի հայ-թուրքական հատվածը բացվի մարդկանց, ապրանքների եւ ծառայությունների ազատ տեղաշարժման համար: Դա, անկասկած, օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար»,- ընդգծել է Լավրովը:

Russia is ready to assist Armenia and Turkey whenever they decide to sit at the negotiating table, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said in an interview published Thursday, reported RIA Novosti news agency of Russia.
Lavrov told the Regional Post - Caucasus bimonthly that Russia played an important role—from 2007 to 2009—in the thawing of Armenia-Turkey relations, but this normalization process was suspended sometime thereafter.
He expressed confidence, however, in the two countries’ ability to resolve existing issues.
“When Yerevan and Ankara sit at the negotiating table, Russia will be ready to extend them the most active assistance,” noted the Russian FM, in particular.
Also, Sergei Lavrov stressed that Moscow would welcome the opening of the border between Turkey and Eurasian Economic Union (EAEU) member Armenia.
“Of course, we would only welcome that the Armenian-Turkish part of the EAEU’s external border was open for the free movement of people, goods, and services,” stressed the Russian FM.