2016-ին ՀՀ-ում մրցույթից դուրս պետական գնումները նվազել են ավելի քան 2,5 անգամ ։ Այս մասին մարտի 17-ին լրագրողներին հայտարարել է ֆինանսների փոխնախարար Կարեն Թամազյանը։
Նրա խոսքով՝ կան մենաշնորհային գնումներ օբյեկտիվ պատճառներով՝ կոմունալ ծառայություններ, շրջանային հիվանդանոցներ եւ պոլիկլինիկաներ։ Ծառայությունների մեծ ծավալի պատճառով նրանց է բաժին ընկնում բոլոր գնումների կեսը (2016-ին 51 տոկոս կամ 188,5 մլրդ դրամից 97-ը) ։ Սակայն մրցակցային շուկաներում պետությունն առավելագույնս սահմանափակում է գնումները մեկ մատակարարից։
Այսպես, 2015-ին մեկ մատակարարից գնումները կազմել են մրցակցային գնումների ընդհանուր ծավալի 18,3 տոկոսը կամ 21,2 մլրդ դրամ։ 2016-ին դրանք նվազել են մինչեւ 7,2 տոկոսով կամ 6.6 մլրդ դրամով։ 2017-ին նման գնումների ծավալը նախատեսվում է հասցնել 3,5 մլրդ-ի։ Դրանից 2.5 մլրդը նախատեսվում է Առողջապահության նախարարության համար։
Ոչ մրցակցային գնումներ թույլատրվում են միայն ոչ մեծ գնումների համար (1 մլն դրամից քիչ) ։ Մյուս բոլոր դեպքերում դրանք պետք է հաստատի կառավարությունը։ Իհարկե, երբեմն արտակարգ ինչ-որ բան ստիպված ես լինում պատվիրել։ «Ասենք, փլուզվել է կամուրջը, տենդերի ժամանակ չկա։ Սակայն նման յուրաքանչյուր դեպք պետք է հիմնավորված լինի», - եզրափակել է Թամազյանը։

В 2016 году госзакупки вне конкурса в Армении сократились более чем в 2,5 раза. Об этом заявил журналистам 17 марта замминистра финансов Карен Тамазян.
По его словам, есть закупки, монопольные по объективным причинам: коммунальные услуги, региональные больницы и поликлиники. Из-за большого объёма услуг на них приходится более половины всех закупок (в 2016 году 51% или  97 млрд. драмов из 188,5). Но на конкурентных рынках государство максимально ограничивает закупки от единственного поставщика.
Так, в 2015 году закупки от единственного поставщика составили 18,3% от общего объёма конкурентных закупок или 21,2 млрд. драмов. А в 2016 году они сократились до 7,2% или 6,6 млрд. На 2017 год объём таких закупок намечен и того меньше – 3,5 млрд.  Из них 2,5 млрд. отведено Минздраву. Остальное – небольшие заказы на пищевые продукты и строительные работы.
Разрешаются они только для небольших закупок (менее 1 млн. драмов). Во всех остальных случаях их должно утверждать Правительство. Конечно, иногда что-то приходится заказывать экстренно. «Скажем, обвалился мост, времени на тендер нет. Но любой такой случай должен быть обоснованным», - заключил Тамазян.