Հայաստանը կատարել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ -ի նախորդ մի շարք ռեկոմենդացիաներ։ Այս մասին ասվում է հայաստանյան ընտրությունների մասին մարտի 17-ին հրապարակված ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի միջանկյալ զեկույցում։
Ըստ զեկույցի՝ խորհրդարանական ընտրությունները կանոնակարգվում են համընդգրկուն, բայց բարդ իրավական բազայով, որը զգալիորեն փոփոխվել է 2016-ին բարեփոխումների ներառական գործընթացի միջոցով, որը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ –ի զրուցակիցների մեծ մասը բնութագրել է որպես քայլառաջ դեպի ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահության ձեւավորում։
«Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները ի սկզբանե մասնակցել են Ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկումներին, բայց հավանություն չեն տվել վերջնական տեքստին, քանի որ քաղաքացիական դիտորդների համար սահմանափակումների թուլացման մասին նրանց կոչերը հաշվի չեն առնվել»,- ասվում է փաստաթղթում։
Փորձագետները նշում են, որ ընտրությունները իրականացվում են եռամակարդակ համակարգով, որը կազմված է ԿԸՀ-ից, 38 տարածքային ընտրական հանձնաժողովներից ու 2009 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներից։ Սակայն, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ –ի դիտորդների որոշ զրուցակիցներ մտահոգություն են հայտնել քվեարկության նոր ընթացակարգերի դիտարկման առումով տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների հնարավորությունների կապակցությամբ։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ –ի փորձագետները նշում են, որ ընտրողների գրանցումը պասիվ է ու հիմնված է բնակչության ռեգիստրի վրա։ Դիտորդների զրուցակիցներն ընդհանուր առմամբ դրական են գնահատել ընտրողների ցուցակների ճշգրտությունը։
Զեկույցում նշվում է, որ զրուցակիցների մեծ մասը ողջունել է ընտրողների նույնականացման էլեկտրոնային սարքերի օգտագործումը։ Սակայն ծրագրային ապահովման ու սարքավորումների ուշացած փորձարկման պատճառով մտահոգություն կան ընտրությունների օրը դրանց նորմալ աշխատանքի կապակցությամբ։
«Պաշտոնական նախընտրական քարոզչությունը սկսվել է մարտի 5-ին։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ –ի զրուցակիցների մեծ մասը մեղադրանքներ է հայտնել տարածված ընտրակաշառքի մասին։ Նաեւ տարածված տեսակետ կա, որ քարոզարշավի ժամանակ լինելու են ընտրողների վախեցնելու եւ նրանց վրա ճնշում գործադրելու դեպքեր»,- ասվում է զեկույցում։
Ինչ վերաբերում է մեդիա միջավայրին, փորձագետները համարում են, որ այնտեղ գերիշխում են քաղաքական նախապատվություն ունեցող հեռուստաընկերությունները։
«Ազատ համացանցը նպաստում է քաղաքական բազմակարծությանն ու քննադատությանը։ Մասնակիցներին առայսօր տրամադրվել է հավասար անվճար եթերային ժամանակ ու նրանք իրավունք ունեն հավասար պայմաններով գովազդային ժամանակ գնել։
Քարոզարշավի մասնակիցները կանոնավոր հաշվետվություններ են ներկայացնում ֆինանսավորման մասին՝ այդ թվում՝ մինչեւ ընտրությունների օրը։ Չնայած ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ -ի նախորդ ռեկոմենդացիային՝ այսպես կոչված կազմակերպչական ծախսերը, օրինակ ընտրական քարոզարշավի գրասենյակները, տրանսպորտն ու կապը, հանված են հաշվետվությունից»,- ասվում է զեկույցում։
Ըստ զեկույցի, օրենքը նախատեսում է միջազգային դիտորդների ներկայությունը ու կուսակցությունների վստահված անձանց իրավունք է տալիս ներկա գտնվել ընտրատեղամասերում։ Ընտրատեղամասերի պոտենցիալ ծանրաբեռնվածությունը կանխելու համար  ներդրվել են որոշ սահմանափակումներ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների ու քաղաքացիական դիտորդների թվի համար։ Քաղաքացիական հասարակությունն ու լրագրողները մտահոգություն են հայտնել այդ դրույթների կապակցությամբ։

Armenia has addressed a number of previous recommendations of OSCE/ODIHR, says the OSCE/ODIHR interim report on parliamentary elections in Armenia.
According to the report, parliamentary elections are regulated by a comprehensive but complex legal framework, which was significantly amended in 2016 through an inclusive reform process that was seen by most OSCE/ODIHR EOM interlocutors as a step forward in building overall confidence in the electoral process.
“Civil society organizations were initially involved in the discussions of the draft Electoral Code, but did not endorse the final text, as their calls to ease restrictions on citizen observers were not addressed,” the document says.
The elections are administered by a three-tiered system, comprising the Central Election Commission (CEC), 38 Territorial Election Commissions (TECs), and 2,009 Precinct Election Commissions (PECs). The CEC regularly holds open sessions and publishes its decisions on its website. The PECs were formed by the TECs on 11 March. Some OSCE/ODIHR EOM interlocutors expressed concerns about PECs capacity to deal with the new voting procedures.
The OSCE/ODIHR experts note that voter registration is passive and based on the population register. OSCE/ODIHR EOM interlocutors generally assessed the accuracy of the voter list positively. In line with the law and in an effort to prevent voter impersonation, the CEC intends to publish scanned copies of the signed voter lists after the elections.
On election day, in a further effort to prevent voter fraud, voters will be identified through electronic Voter Authentication Devices (VADs). The use of VADs has been welcomed by most OSCE/ODIHR EOM interlocutors. However, due to the late development of the software and testing of the VADs, concerns have been raised about their functioning on election day.
“The official election campaign started on 5 March. Allegations have been raised about widespread vote-buying by most OSCE/ODIHR election observation mission interlocutors. There is also a prevalent perception that pressure and intimidation of voters will occur during the campaign,” the report reads.
As to the media environment, the expert say it is dominated by politically affiliated television.
“A free Internet contributes to political pluralism and critical reporting. Contestants have so far received an equal amount of free airtime on the public broadcaster and have the right to purchase advertising time under equal conditions.
The contestants provide regular reporting on campaign finance, including before election day. Despite a prior OSCE/ODIHR recommendation, so-called organizational expenditures, such as for campaign offices, transport, and communication are excluded from the reporting.”
The legal framework provides for international and citizen observation and entitles party proxies to be present at polling stations. To address potential overcrowding certain limitations were introduced on the number of citizen observers and media representatives at polling stations. Civil society and journalists raised concerns about these provisions.