Թունիսի դատարանը բրիտանացի դիջեյին հեռակա դատապարտել է մեկ տարվա ազատազրկման այն բանից հետո, երբ նա գիշերային ակումբում միացրել է մուսուլմանական աղոթքի կոչի ռեմիքսը, հայտնում է BBC-ն։
Մինչ այդ հայտնի էր դարձել, որ Համմամեթ թունիսյան քաղաքի մոտ գտնվող գիշերային ակումբը փակվել, երբ այնտեղ ցուցադրել են տեսահոլովակ, որտեղ երեւում է, թե ինչպես է դիջեյը միացնում ավանդական մուսուլմանական աղոթքի կոչի պարային տարբերակը։
Dax J նիքով դիջեյին դատապարտել են վեց ամսվա ազատազրկման անվայել վարքագծի ու եւս վեց ամսվա ազատազրկման՝ հասարակական բարոյականությունը վիրավորելու համար։
Ընդ որում դատարանը չեղարկել է գիշերային ակումբի սեփականատիրոջը ու Orbit Festival փառատոնի կազմակերպչին առաջադրված մեղադրանքները, որտեղ հնչել էր ռեմիքսը։

Суд в Тунисе заочно приговорил британского диджея к году тюрьмы после того, как он поставил в ночном клубе ремикс призыва на мусульманскую молитву, передает BBC.
Ранее стало известно, что один из ночных клубов возле тунисского курортного города Хаммамет был закрыт после появления видеозаписи, на которой видно, как диджей проигрывает сет, включающий в себя танцевальную версию призыва к традиционной мусульманской молитве.
Как сообщил представитель суда города Громбалия, диджей, выступающий под ником Dax J, приговорен к шести месяцам заключения за непристойное поведение и еще к шести месяцам тюрьмы - за оскорбление общественной морали.
При этом суд снял обвинения с владельца ночного клуба и с организатора фестиваля Orbit Festival, на котором был озвучен ремикс.