Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը Facebook-ի իր էջում մեկնաբանելով Սիրիայի ռամզական բազային ԱՄՆ-ի հարվածը՝ նշել է, որ ոչ ոք չի գերագնահատում նախընտրական խոստումների արժեքը, բայց քաղաքավարության սահմաններ կան։
«Ոչ ոք չի գերագնահատում նախընտրական խոստումների արժեքները, բայց ամեն դեպքում կան պարկեշտության սահմաններ։ Դրանց է հետեւում բացարձակ անվստահությունը, ինչը շատ տխուր է մեր մինչեւ վերջ փչացած հարաբերությունների համար։ Եւ, իհարկե, ուրախալի ահաբեկիչների համար», — գրել է նա։
Ապրիլի 7-ի լույս գիշերը ԱՄՆ-ն հրթիռակոծել է Սիրիայում Շայրաթ ավիաբազան՝ Իդլիբում ենթադրյալ քիմիական հարձակման պատրվակով։ Վաշինգտոնը այդ միջադեպի համար պատասխանատու է համարում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին ։
Նշենք , որ Դամասկոսը հերքում է իր մասնակցությունը քիմիական հարձակմանը։ Դամասկոսը ԱՄՆ գործողությունները գնահատել է որպես «ագրեսիայի ակտ», նշելով, որ այդ ձեւով գործելով՝ Վաշինգտոնը դառնում է ԻՊ-ի գորրծընկերը։ ՍԱՆԱ գործակալության տվյալներով հրթիռակոծության հետեւանքով զոհվել է 6 մարդ, նաեւ հայտնում են 9 խաղաղ բնակիչների՝ այդ թվում 4 երեխայի զոհվելու մասին ։

The Russian Prime Minister Dmitry Medvedev commented on his Facebook page about the US attack on Syria's base, saying that there should be ethical boundaries.
"No one overestimates the values of pre-election promises, but there should be ethical boundaries. It is followed by the absolute lack of confidence, which is very sad taken into consideration our broken relationships. And, of course, it is good for the terrorists, "he wrote.
On April 7, the US  attacked Shayrat air base in Syria, under the pretext of an alleged chemical attack in Idlib. Washington claims, that it is the Syrian President Bashar Assad who is responsible for the incident.
As earlier reported, Damascus denied its involvement in the chemical attack. The US assessed the actions of Damascus as "an act of aggression", saying that acting in that way, Washington's would have become an ally of the IS. As
SANA agency reported, there were killed 6 people in the rocket attack. It is believed that there were killed about 9 civilians, including 4 children as well.