Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն Չինաստանին վստահեցրել է այն բանում, որ Հարավ-չինական ծովի կղզիներում զորքեր տեղակայելը, որոնց պատկանելությունը ՉԺՀ-ն վիճարկում է, չի նշանակում այդ տարածքում հարձակողական սպառազինություն տեղադրել։ Այս մասին նա հայտարարել է լրագրողներին Դավաո օդանավակայանում, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Ի գիտություն Չինաստանի՝ մենք հարձակողական սպառազինություն չենք տեղակայի, ոչ մի ատրճանակ։ Ես զինված ուժերին արդեն հրամայել եմ կառույցներ ստեղծել, որպեսզի բոլորին ցույց տանք, որ մերն են... կառույցներն ու դրոշները», - ասել է Դուտերտեն։ Նա նաեւ նշել է, որ դա անում է այն բանի համար, որ հետագայում կղզիները չկարողանան բացվշ լինեել հետազոտությունների համար։ «Նրանց մեր թույլտվությունն անհրաժեշտ կլինի»,-հստակեցրել է նա։
«Չինաստանը կարող է հանգստանալ։ Մենք ընկերներենք, մենք մտադիր չենք ձեզ հետ պատերազմի մեջ մտնել։ Մենք պարզապես փորձում ենք այնտեղ կայունացնել աշխարհաքաղաքական իրադրությունը», - հավելել է Ֆիլիպինների առաջնորդը։

Филиппинский президент Родриго Дутерте заверил Китай в том, что его приказ разместить войска на островах в Южно-Китайском море, принадлежность которых оспаривает КНР, не означает намерение страны размещать на этой территории наступательное вооружение. Об этом он заявил журналистам в аэропорту Давао, передает ТАСС.
«К сведению Китая, мы не будем размещать наступательное вооружение, ни одного пистолета. Я уже приказал вооруженным силам создать постройки, чтобы показать всем, что это наше… постройки и флаги», - приводит телекомпания Aksyon TV слова Дутерте, который также отметил, что сделал это для того, чтобы острова не могли быть в будущем открыты для исследований. «Им понадобится наше разрешение», - пояснил Дутерте.
«Китай может расслабиться. Мы друзья, мы не намерены вступать с вами в войны. Мы просто пытаемся сбалансировать геополитическую ситуацию там», - добавил филиппинский лидер.
На прошлой неделе Дутерте заявил, что отдал приказ разместить войска на оспариваемых Китаем необитаемых островах в Южно-Китайском море. Как сообщало агентство AFP, Дутерте тогда сказал, что на эти острова стремятся все, поэтому «лучше будет, если мы заселим те из них, которые остаются необитаемыми».