Իսրայելի ԱԳՆ-ն դատապարտել ու «պատմական ճշմարտության» աղավաղում է անվանել Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Մարին Լը Պենի խոսքը՝ Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հրեաների հետապնդմանը իր երկրի մասնակցություն չունենալու վերաբերյալ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նախօրեին «Ազգային ճակատ» կուսկացության առաջնորդ Մարին Լը Պենն ասել է, որ Ֆրանսիային պատասխանատու չի համարում «Վել դ'Իվ» իրադարձությունների համար (1942-ին երկրում կիրառված հրեաների ձերբակալությունը եւ նացիստական համակենտրոնացման ճամբարներ ուղարկելը)։ Այդ ժամանակ Ֆրանսիայի մի մասը բռնազավթված էր նացիստական Գերմանիայի կողմից, իսկ մյուս կողմում սահմանված էր Վիշի կոլաբորացիոնիստական ռեժիմը։
«Իսրայելը դատապարտում է Մարին Լը Պենի խոսքն այն մասին, որ Ֆրանսիան պատասխանատվություն չի կրում իր տարածքից հրեաների արտաքսման համար Հոլոքոստի ժամանակ։ Այդ հայտարարությունը հակասում է պատմական ճշմարտությանը», — ասվում է Իսրայելի արտաքին գերատեսչության հայտարարությունում։
ԱԳՆ-ն հիշեցրել է, որ հրեա հայրենակիցների զոհվելու խոստովանությունը, որոնց հետապնդմանը մասնակցել են կոլաբորացիոնիստական իշխանությունները, արձանագրված է «միմյանց փոխարինած Ֆրանսիայի նախագահների» հայտարարություններում։

МИД Израиля осудил и назвал искажением «исторической правды» слова кандидата в президенты Франции Марин Ле Пен о непричастности своей страны к гонениям на евреев в годы Второй мировой войны, передает РИА Новости.
По информации агентства «Франс Пресс», лидер партии «Национальный фронт» накануне сказала, что не считает Францию ответственной за события «Вель д'Ив» — прокатившуюся по стране в 1942 году кампанию арестов евреев с последующей отправкой их в нацистские лагеря смерти. В то время часть Франции была оккупирована войсками нацистской Германии, в другой части был установлен коллаборационистский режим Виши.
«Израиль осуждает слова Марин Ле Пен о том, что Франция не несет ответственности за депортацию евреев с ее территории во время Холокоста. Это декларация противоречит исторической правде», — говорится в заявлении израильского внешнеполитического ведомства.
МИД напомнил, что признание вины за гибель соотечественников-евреев, в преследовании которых участвовали местные коллаборационистские власти, зафиксировано в заявлениях «сменявших друг друга президентов Франции».
«Это признание лежит в основе ежегодных мероприятий в память о депортации евреев из Франции, и изучения Холокоста в системе образования — важных составляющих борьбы с антисемитизмом, который, к сожалению, вновь поднимает голову», — заявил МИД Израиля.