Ստամբուլի ոստիկանությունը թույլ չի տվել «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցությանը Փանգալթը մետրոյի դիմաց Հայոց ցեղասպանության 102–րդ տարելիցի նվիրված հիշատակի միջոցառում իրականացնել։
Թուրքական demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝ HDP–ի Շիշլիի կառույցը նախկին 5 տարիների պես այս տարի եւս ցանկացել է Փանգալթը մետրոյի դիմաց իրականացնել «Առերեսվիր ցեղասպանության հետ» հիշատակի միջոցառումը։ Սակայն ոստիկանությունը թույլ չի տվել, ինչից հետո հիշատակի միջոցառումն անցկացվել է կուսակցության գրասենյակում։
HDP–ի գրասենյակում տեղի ունեցած հիշատակի միջոցառմանը Ստամբուլի «Նոր Զարթոնք»–ի խոսնակ Նորայր Օլգարը նշել է, թե առանց առերեսվելու չի կարող խաղաղություն լինել։ Նա շեշտել է, թե ներկայում էլ Թուրքիայի քրդաբնակ նահանգներում է տեղի ունենում ցեղասպանություն։
Նշենք, որ այսօր՝ ապրիլի 24–ին, Ստամբուլի մի շարք վայրերում նախատեսված են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառումներ։

Полиция Стамбула не разрешила курдской Демократической партии народов провести напротив станции метро «Пангалты» акцию памяти, приуроченную к 102-ой годовщине Геноцида армян.
Как сообщает турецкий сайт Demokrathaber, структура ДПН в Шишли пожелала провести акцию памяти жертв Геноцида армян, как это делала и в предыдущие 5 лет. Однако полицейские  этого не допустили, из-за чего мероприятие пришлось провести в офисе партии.
На мероприятии пресс-секретарь стамбульского «Нового пробуждения» Норайр Олгар подчеркнул, что мира не может быть без соприкосновения с собственной историей. Он также отметил, что сейчас в населенных курдами провинциях Турции также совершается геноцид.
Отметим, что в нескольких частях Стамбула 24 апреля запланировано проведение мероприятий памяти жертв Геноцида армян.