Ստամբուլի ոստիկանությունը թույլ չի տվել «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցությանը Փանգալթը մետրոյի դիմաց Հայոց ցեղասպանության 102–րդ տարելիցի նվիրված հիշատակի միջոցառում իրականացնել։
Թուրքական demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝ HDP–ի Շիշլիի կառույցը նախկին 5 տարիների պես այս տարի եւս ցանկացել է Փանգալթը մետրոյի դիմաց իրականացնել «Առերեսվիր ցեղասպանության հետ» հիշատակի միջոցառումը։ Սակայն ոստիկանությունը թույլ չի տվել, ինչից հետո հիշատակի միջոցառումն անցկացվել է կուսակցության գրասենյակում։
HDP–ի գրասենյակում տեղի ունեցած հիշատակի միջոցառմանը Ստամբուլի «Նոր Զարթոնք»–ի խոսնակ Նորայր Օլգարը նշել է, թե առանց առերեսվելու չի կարող խաղաղություն լինել։ Նա շեշտել է, թե ներկայում էլ Թուրքիայի քրդաբնակ նահանգներում է տեղի ունենում ցեղասպանություն։
Նշենք, որ այսօր՝ ապրիլի 24–ին, Ստամբուլի մի շարք վայրերում նախատեսված են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառումներ։

Istanbul’s police did not allow the Peoples' Democratic Party (HDP) to organize events commemorating the 102nd anniversary of the Armenian Genocide near the  Pangalti Metro.
As Turkish demokrathaber website noted,  Sisli office of HDP planned to hold “Time to Face Armenian Genocide” commemoration event as they used to do during last five years. However, the police did not allow this.
During the commemoration, the  speaker of the Istanbul’s Nor Zartonk, Norayr Olgar  noted that there can be no peace without facing the Genocide. He stressed that even now genocides are taking place in the Kurdish provinces of Turkey.