Ֆրանսիայում նախագահի թեկնածու Մարին Լը Պենը Europe 1 ռադիոկայանի եթերում հայտարարել է, որ ցանկանում է Եվրամիությունը փոխարինել «Ազատ ու ինքնիշխան պետությունների Եվրոպական դաշինք»-ով, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ես եվրոպացի եմ, բայց չեմ ցանկանում Եվրամիություն  կոչվող այդ քաղաքական կառույցը, որն ամբողջությամբ շեղվել է ուղուց։ Այդ դեպքում, միգուցե նրա համար նոր անվանում գտնենք՝ ժողովուրդների ու համագործակցության այդ նոր Եվրոպայի համար...Օրինակ, Եվրոպական դաշինք, որը երկրներին թույլ կտա միանալ նախագծերի, որոնք չեն հակասում իրենց ազգային շահերին, քանի որ ԵՄ-ի հիմնական խնդիրն այն է, որ նա գործնականում տոտալիտար է դարձել», — հայտարարել է Լը Պենը։
Նա նշել է, որ հավատում է, որ եվրոպական երկրներից գործընկերների հետ միասին, որոնք եւս տառապում են ԵՄ-ի պատճառով, ինքը «կարող է արմատապես փոխել Եվրամիության գործառույթային մոդելը, որը նաեւ կարող է կոչվել Ազատ ու ինքնիշխան պետությունների Եվրոպական դաշինք»։

Кандидат в президент Марин Ле Пен заявила в эфире радиостанции Europe 1, что хочет заменить Евросоюз на «Европейский альянс свободных и суверенных государств», передает РИА Новости.
«Я европейка, но я не хочу эту политическую структуру, которая называется Евросоюзом, которая полностью отклонилась от курса. Тогда может быть найдем ей новое название, этой новой Европе наций и сотрудничества… Например, Европейский альянс, который позволит странам объединиться в проектах, которые не противоречат их национальным интересам, потому что основной проблемой ЕС является именно то, что он стал практически тоталитарным», — заявила Ле Пен.
Она отметила, что верит в то, что с союзниками среди европейских стран, которые также страдают от ЕС, она «может радикально изменить модель функционирования Евросоюза, который также может называться Европейским альянсом свободных и суверенных государств».