Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցությունը ապրիլի 16–ին սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի արդյունքները չեղարկելու համար դիմել է Սահմանադրական դատարան։
Թուրքական Sozcu պարբերականի փոխանցմամբ՝ HDP–ի անունից կուսակցության փոխնախագահ Ֆաթմա Քուրթուլանը Սահմանադրական դատարան դիմած հայցում նշել է, թե հանրաքվեի ընթացքում խախտվել են Սահմանադրության մի շարք կետեր, որի համար անհրաժեշտ է հանրաքվեի արդյունքները անվավեր ճանաչել։
Նշենք, որ ապրիլի 16–ին տեղի ունեցած Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին «այո»–ն ստացել էր 51.4 տոկոս։ Ընդդիմությունը վիճարկում է այս թվի ճշգրությունը՝ պնդելով, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը անթույլատրեի քայլով անվավեր քվեաթերթիկները հաշվել է «այո»–ի օգտին։

The opposition pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP) of Turkey appealed to the Constitutional court on April 16 to annul the results of the referendum granting President Recep Tayyip Erdogan new powers.
As Turkish newspaper Sozcu reported, vice president of the main pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP), Fatma Kurtulan noted in the lawsuit, that a number of the Constitutional articles were violated during the referendum, therefore, it is necessary to annul the results of the referendum.
The constitutional referendum in Turkey on the transition from the parliamentary system of government to the presidential system ended with the victory of President Recep Tayyip Erdogan's supporters with a slight margin. According to preliminary results, they gained 51.4 percent of the vote.