ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը հայտնել է դաշինքի՝ պաշտպանության ծախսերը մեծացնելու ծրագրերի մասին։ Ըստ նրա՝ ՆԱՏՕ-ն կշարունակի ձգտել մինչեւ ՀՆԱ 2  տոկոս պաշտպանության ծախսերի աճի։ Այդ թիվը չի փոխվի։ Քննարկվում են միայն այդ պարտականության կատարման միջոցները։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով դաշինքի գլխավոր քարտուղարին։
«Մենք (ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին) մայիսի 25-ին չենք պատրաստվում քննարկել պարտականությունների փոփոխությունները, նրանք կմնան 2014 թվականի մակարդակի վրա։ Մենք կքննարկենք՝ ինչպես կատարել խոստումները», - Բեռլինում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Սթոլթենբերգը։
Ավելի վաղ Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն դաշինքի գագաթնաժողովի նախաշեմին, որը տեղի կունենա մայիսի 25-ին Բրյուսելում, քննարկում է ռազմական ծախսերի ընդլայնման ազգային ծրագրեր կազմելու հնարավորությունը, մարտական պոտենցիալի աճը եւ ՆԱՏՕ-ի գործողություններում դաշնակիցների ներդրումները։

Столтенберг рассказал о планах НАТО по увеличению оборонных расходов НАТО продолжит стремиться к росту оборонных расходов до 2% от ВВП, эта цифра не изменится, обсуждаются лишь способы выполнения этого обязательства, заявил генсек альянса Йенс Столтенберг, передает РИА Новости.
«Мы (на саммите НАТО) 25 мая не собираемся обсуждать изменения обязательств, они останутся на уровне 2014 года. Мы будем обсуждать, как выполнить обещания», — сказал Столтенберг на пресс-конференции в Берлине, которая транслировалась на сайте НАТО.
Ранее Столтенберг заявлял, что НАТО в преддверии саммита альянса, который пройдет 25 мая в Брюсселе, обсуждает возможность составления национальных планов по увеличению военных расходов, роста боевого потенциала и вклада союзников в операции НАТО.
На саммите альянса в Уэльсе в 2014 году все его участники обязались в течение 10 лет повысить расходы на оборону до 2% ВВП, рекомендуемых каждой стране при ее вступлении в состав НАТО. Ныне данный уровень расходов соблюдают лишь пять из 28 государств-членов альянса.