Հայաստանում առաջին անգամ տեղի է ունեցել մանկական մարզա-հայրենասիրական խաղ՝ «Խաղաության եւ բարեկամության մեջ»։ Միջոցառումը կազմակերպվել է Ռուսաստանի դաշնային անվտանգության ուժերի եւ Հայաստանի սահմանապահ վարչության կողմից՝ ՀԱՊԿ ինստիտուտի հետ համատեղ։ Միջոցառումը նվիրված է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ստորագրման 25 եւ ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության ընդունման 15 ամյակին (ֆոտոռեպորտաժ
Խաղին մասնակցել են 3 դպրոցների սաներ՝ Երեւանից, Արմավիրից եւ Արտաշատից։ Խաղի մասնակիցներին ողջույնի խոսք են ասել ՌԴ դաշնային անվտանգության ուժերի սահմանապահ վարչության պետ Անատոլի Միխեեւը, Ռուսաստանի եւ Բելառուսի դեսպանները՝ Իվան Վոլինկինն ու Իգոր Նազարուկը, ՀԱՊԿ ինստիտուտի տնօրեն Նվեր Թորոսյանը։ Ընդգծելով, որ հենց սահմանապահների շնորհիվ են հայրենիքի սահմանները անվտանգ, ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը աճող սերնդին մաղթել է լինել իր ժողովրդին արժանի զավակներ։ «Եւ հիշեք, որ սահմաններն անհրաժեշտ են թշնամիներից պաշտպանվելու համար, իսկ ընկերների միջեւ սահմաններ չպետք է լինեն»,-ընդգծել է դեսպանը։
Ըստ «Արմավիրցի» (Արմավիր), «Սահմանապահներ» (Երեւան) եւ «Բարեկամություն» (Արտաշատ) թիմերի միջեւ խաղերի կանոնների՝ մասնակիցները աշխատել են ռադիոկայանի հետ, հակագազ օգտագործել, առաջին օգնություն ցույց տվել, հրացան հավաքել, կրակել օդաճնշական զենքով եւ այլն։   Միջոցառման մասնակիցներին ու հյուրերին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալ սահմանապահ ուժերի սպառազինության հետ՝ սաղավարտներ, զրահաբաճկոններ, АГС – 17, Մակարովի ատրճանակ, Կալաշնիկովի հրացան։
Երեխաների հիացմունքին է արժանացել հատկապես ցուցադրական հարձակումը։ Հայաստանի Ազգային անվտանգության հատուկ նշանակության ուժերի ջոկատների մարտիկները ձեռնամարտի հնարքներ են ցույց տվել, իսկ ՌԴ Դաշնային անվտանգության ուժերի Արտաշատի սահմանապահ ջոկատի զինծառայողները ծառայողական շների վարժեցման հնարքներ են ի ցույց դրել։
Մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Արմավիրցի» թիմը։ Երկրորդ տեղում «Բարեկամություն» երրորդում՝ «Սահմանապահներ» թիմերն է։
Ապագայում ծրագրվում է ընդլայնել խաղերի մասնակիցների շրջանակը՝ դրանում ներգրավելով հանրապետության այլ դպրոցների եւ ավագ սերնդին։

В Армении впервые прошла детская спортивно-патриотическая игра «В мире и дружбе». Мероприятие организовано Пограничным управлением ФСБ России в Армении совместно с Институтом ОДКБ и приурочено к 25-летию подписания Договора о коллективной безопасности и 15-летию принятия Устава ОДКБ (фоторепортаж).
Участие в игре приняли воспитанники трех школ Погрануправления – из Еревана, Армавира и Арташата. К участникам игры с приветственным словом обратились начальник ПУ ФСБ РФ в Армении Анатолий Михеев, послы России и Беларуси, Иван Волынкин и Игорь Назарук, директор Института ОДКБ Нвер Торосян.
Подчеркнув, что именно благодаря пограничникам границы отечества в безопасности, посол России Иван Волынкин пожелал подрастающему поколению быть достойными сыновьями своего народа. «И помните, что границы нужны для защиты от врагов, а между друзьями границ не должно быть», - подчеркнул посол.
Игры между командами «Армавирец» (Армавир), «Пограничники» (Ереван) и «Дружба» (Арташат) проходили по нескольким дисциплинам – работа с радиостанцией, обращение с противогазом, оказание первой помощи, сборка автомата, стрельба из пневматической винтовки, и др.
Также участникам и гостям мероприятия была предоставлена возможность ознакомиться с вооружением Пограничной службы – каски, бронежилеты, АГС – 17, пистолет Макарова, автоматы Калашникова, СВД.
Особый восторг детей вызвало показательное выступление – бойцы отряда специального назначения СНБ Армении продемонстрировали приемы рукопашного боя, а служащие Арташатского погранотряда ФСБ РФ показали приемы общего курса дрессировки служебных собак.
По итогам соревнований победителем стала команда «Армавирец». На втором месте команда «Дружба», на третьем «Пограничники».
В будущем планируется расширить круг участников игр, вовлекая в него другие школы республики и старшее поколение.
Генсек ОДКБ: Армения в последнее время не участвует в работе секретариата
В феврале премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о заморозке участия Армении в ОДКБ....
Генсек ОДКБ не исключил расширения организации в обозримой перспективе
По словам, Тасмагамбетова, в условиях слома старого миропорядка, который сопровождается возобновлением старых и появлением новых конфликтов…
Американское издание «The New York Times» перепечатало интервью Пашиняна греческой газете «Kathimerini»
Издание рассказало об упомянутом Пашиняном проекте «Перекресток мира»…
Пресс-секретарь: Армения не присоединилась к осуждающему теракт в «Крокус Сити Холл» заявлению ПА ОДКБ