Վենեսուելայի նախագահ ՆԻկոլաս Մադուրոն անսպասելիորեն պաշտոնից հեռացրել է երկրի առողջապահության նախարարին։ Այդ որոշումը նա կայացրել է առողջապահության վիճակի մասին կառավարության հրապարակած տվյալների ֆոնին, որոնք բացահայտում էին ոլորտի ճգնաժամի խորացումը , հայտնում է Reuters-ը։
Ըստ հրապարակված տվյալների՝ երկրում նորածնային մահացությունն աճել է 30 տոկոսով, մայրական մահացությունը՝ 65 տոկոսով, իսկ մալարիայով հիվանդացությունը անցած տարի աճել է 76 տոկոսով։ Գրանցվել է նաեւ դիֆտերիայով ու ԶԻկա վիրուսով հիվանդացության աճ։
Առողջապահության նախարար Անտոնիետու Կապորալին ընդամենը չորս ամսվա պաշտոնավարությունից հետո փոխարինել է դեղագործ Լուիս Լոպեսը։

Президент Венесуэлы Николас Мадуро внезапно уволил министра здравоохранения страны, спустя всего несколько дней после того, как правительство опубликовало данные о состоянии здравоохранения, нарушив почти двухлетнее молчание, сообщает Gazeta со ссылой на Reuters.
Обнародованные данные показали значительное усугубление кризиса в области медицины в стране.
Опубликованные на этой неделе цифры показали, что младенческая смертность выросла на 30%, а материнская смертность — на 65%, заболеваемость малярией в прошлом году выросла на 76%. Также были зафиксированы скачки заболеваемости дифтерией и вирусом Зика.
Врача-гинеколога Антониету Капораль, которая занимала этот пост чуть более четырех месяцев, сменил фармацевт Луис Лопес.