Թուրքիան Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորների խմբին թույլ չի տվել այցելել գերմանացի զինվորներին, որոնք տեղակայված են Ինջիրլիքի ռազմաօդային բազայում: Երկուշաբթի՝ մայիսի 15-ին, այս մասին Գերմանիայի ԱԳՆ-ին տեղեկացրել է Բունդեսթագի պաշտպանության հարցերով կոմիտեի խմբակցության ղեկավարը, փոխանցում է DW-ն:
Խորհրդարանական կոմիտեի տեղեկություններով՝ Գերմանիայի կառավարությունը հիմա քննարկում է Ինջիրլիքի բազայից գերմանացի զինվորներին հանելու հարցը, ինչը Գերմանիայի եւ Թուքիայի հարաբերություններում լարվածության նոր գալար կնշանակի:
Ինջիրլիքի բազայում գերմանացի զինվորներին Բունդեսթագի պաշտպանության հարցերով կոմիտեի ղեկավարության այցը ծրագրված էր մայիսի 16-ին եւ արդեն մի քանի շաբաթ նախապատրաստվում էր: Թուրքական կողմը տեղի ունեցողին ոչ մի ձեւով չէր արձագանքում եւ միայն շաբաթ օրն է Գերմանիայի ԱԳՆ-ին աշխատանքային մակարդակով տեղեկացրել այս այցը համաձայնեցնելը մերժելու մասին: Անկարան մերժումը պատճառաբանել է այն հանգամանքով, որ Գերմանիան ապաստան է տվել թուրք սպաներին:
Ինջիրլիքի բազայում տեղակայված է մոտ 260 գերմանացի զինվոր: Նրանք օդային աջակցություն են ցուցաբերում Սիրիայում եւ Իրաքում «Իսլամական պետություն» ջիհադական խմբավորման բազաների վրա օդային հարվածներին՝ իրականացնելով օդային հետախուզում եւ օդանավերի լիցքավորում:
Դեռեւս անցյալ տարի Թուրքիան ամիսներ շարունակ Բունդեսթագի պատգամավորներին թույլ չէր տալիս Ինջիրլիքում գերմանացի զինվորներին այցելել, եւ նման այցը թույլ տվեց միայն հոկտեմբերին: Այդ ժամանակ Թուրքիայի դժգոհությունն էր հարուցել; Բունդեսթագի բանաձեւը, որով 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները ճանաչվել են հայ ժողովրդի ցեղասպանություն:

Турция не позволила группе депутатов германского бундестага посетить немецких солдат, дислоцированных на военно-воздушной базе «Инджирлик». Об этом МИД ФРГ в понедельник, 15 мая, проинформировал руководство фракции комитета бундестага по обороне, передает DW
По данным парламентского комитета, правительство ФРГ теперь рассматривает вопрос о выводе немецких солдат с базы «Инджирлик», что будет означать новый виток напряженности в отношениях между Германией и Турцией.
Визит руководства комитета бундестага по обороне к немецким солдатам на базе «Инджирлик» был запланирован на 16 мая и готовился уже многие недели. Турецкая сторона на протяжении долгого времени никак не реагировала на происходящее и только в субботу проинформировала МИД ФРГ на рабочем уровне об отказе согласовать этот визит. В качестве причины Анкара сослалась на то, что Германия предоставила политическое убежище турецким офицерам.
На базе «Инджирлик» дислоцировано около 260 немецких солдат. Они оказывают поддержку воздушным ударам по базам джихадистской группировки «Исламское государство» (ИГ) в Сирии и Ираке, осуществляя воздушную разведку и дозаправку самолетов.
Еще в прошлом году Турция на протяжении многих месяцев не пускала депутатов бундестага к немецким солдатам на базе «Инджирлик» и разрешила этот визит лишь в октябре. Тогда недовольство Турции вызвала резолюция бундестага, в которой события 1915 года в Османской империи были признаны геноцидом армянского народа.