Թուրքիայում ԵՄ պատվիրակությունը մշտապես հանդես է եկել «Աջակցություն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը» նախագծի օգտին: Այս մասին Երեւանում ընթացող գիտաժողովի ժամանակ ասաց Անկարայում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչ Իրենեուշ Ֆիդուշը:
Չնայած հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ուշադրությունը չի սեւեռում տվյալ պահի վրա, ԵՄ ներկայացուցիչը հույս ունի, որ դա երբեւէ տեղի կունենա: «Կարգավորումը կարծես երկու երկրների քաղաքական վերնախավի առաջնահերթությունը չէ, եւ հենց այս պատճառով մենք մարդկանց միջեւ շփումների հաստատման անհրաժեշտություն ենք տեսնում»,- հայտարարեց դիվանագետը՝ «Հայաստան-Թուրքիա. Երկխոսության եւ հաշտեցման ուղիների որոնում» թեմայով գիտաժողովի ժամանակ:
Նա հավաստիացրեց, որ չնայած քաղաքացիական հասարակության շատ կազմակերպություններ են փակվել պետական հեաշրջման փորձից հետո, Թուրքիայում նախկինի նման ընդգծված քաղաքացիական հասարակություն կա:
Ֆիդուշը հավելեց, որ գիտնականներից շատերը սկսել են 1915 թվականի իրադարձությունների մասին գրել եւ խոսել, սակայն ինքնարտահայտման ազատության համար տարածքը կրճատվում է: Չնայած դրան, Թուրքիայում դեռեւս հարգում են 1915 թվականի զոհերի հիշատակը, ընդգծեց դիվանագետը:
«Ես հույս ունեմ, որ ինչ-որ պահի Թուրքիայի եւ Հայաստանի հաշտեցումը կդառնա ԵՄ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության մասը: Դա տեղի չի ունենա վաղը: Որքան ԵՄ-ի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները լավ լինեն, այնքան ավելի շատ հնարավորություն կլինի թուրքական ղեկավարությանը դրդելու կարգավորմանը նպաստող որոշ քայլեր ձեռնարկել»,- հավելեց նա:

Делегация ЕС в Турции всегда выступала за проект «Поддержка нормализации армяно-турецких отношений». Об этом в ходе конференции в Ереване заявил представитель делегации ЕС в Анкаре Иренеуш Фидуш.
Несмотря на то, что процесс нормализации армяно-турецких отношений не приковывает внимание на данный момент, представитель ЕС надеется, что когда-нибудь это произойдет.  «Нормализация, похоже, не является приоритетом политических элит в двух странах, и именно поэтому мы видим необходимость налаживания контактов между людьми», - заявил дипломат в ходе конференции «Армения-Турция: путь к диалогу и примирению».
Он заверил, что, хотя многие организации гражданского общества были закрыты после попытки государственного переворота, в Турции по-прежнему есть яркое гражданское общество.
Фидуш добавил, что многие ученые начали писать и говорить о событиях 1915 года, однако пространство для свободы самовыражения сокращается. Несмотря на это, в Турции все еще поминают жертв 1915 года, подчеркнул дипломат.
«Я надеюсь, что в какой-то момент примирение между Турцией и Арменией станет также частью диалога между ЕС и Турцией. Это не произойдет завтра. Чем лучше будут отношения между ЕС и Турцией, тем больше шансов побудить турецкое руководство предпринять некоторые шаги, способствующие нормализации», - добавил он.