Ըստ այն տեղեկության բացահայտման, որ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Մայքլ Ֆլինը Թուրքիայի հետ միասին հանդես է եկել ամերիկյան ռազմական գործողության դեմ, որ ծրագրվել էր շատ ամիսների ընթացքում, Ամերիկայի Հայկական համագումարը վերականգնել է իր կոչը՝ ի վնաս ԱՄՆ ազգային անվտանգության ամերիկացի պաշտոնյաների վրա Թուրքիայի գաղտնի ազդեցության ամբողջական քննության մասին:
Համագումարը նամակներ է հղել Սենատի հետախուզության հարցերով մշտական կոմիտեի նախագահ Ռիչարդ Բերուին, հետախուզության հարցերով կոմիտեի ղեկավար Դեւին Նունյեսին եւ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆին՝ ընդգծելով այս հարցում հիմնական խնդիրները:
«Մենք կրկին ականատես ենք լինում ԱՄՆ քաղաքականության վրա ազդելու Թուրքիայի ագրեսիվ փորձերին: Հաշվի առնելով վերեւում նշված խնդիրները՝ մենք վերականգնում ենք մեր խնդրանքը Թուրքիայի գործողությունների ամբողջական քննության մասին, որոնք սպառնալիք են ներկայացնում Ամերիկայի ազգային անվտանգությանը եւ ժողովրդավարական ինստիտուտներին»,- հայտարարել են Համագումարի նհամանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը եւ Վան Կրիկորյանը:

По мере раскрытия информации о том, что экс-советник президента США по нацбезопасности Майкл Флинн совместно с Турцией выступал против американской военной операции, которая планировалась в течение многих месяцев,  Армянская Ассамблея Америки  возобновила свой призыв к полному расследованию тайного влияния Турции на американских чиновников в ущерб национальной безопасности США.
Ассамблея направила письма председателю постоянного комитета Сената по разведке, Ричарду Берру, главе комитета по разведке Девину Нуньесу и члену палаты представителей Адаму Шиффу, подчеркнув основные проблемы по этому вопросу.
«Мы вновь наблюдаем агрессивные попытки Турции повлиять на политику США. Учитывая вышеупомянутые проблемы, мы возобновляем нашу просьбу о полном расследовании действий Турции, которые ставят под угрозу национальную безопасность Америки и демократические институты», - заявили сопредседатели Ассамблеи Энтони Барсамян и Ван Крикорян.